Kwarantanna po powrocie z wakacji dla ozdrowieńców – czy jest obowiązkowa?

2021-05-17 12:26 Katarzyna Hubicz

Kwarantanna po powrocie do Polski nadal jest obowiązkowa, jednak nie dla każdego. Z obowiązku jej odbywania zwolnione są m.in. osoby zaszczepione, a także ozdrowieńcy – jednak tylko ci, których izolacja zakończyła się w określonym czasie przed przekroczeniem granicy. Jak udowodnić swoje prawo do zwolnienia z kwarantanny? Warto to wiedzieć jeszcze, nim wyjedziesz za granicę.

Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicznych wakacji budzi coraz więcej emocji. Coraz więcej krajów przywraca bowiem ruch turystyczny i luzuje restrykcje – dlatego o wyjeździe na urlop myśli coraz więcej Polaków, w tym również ozdrowieńców.

Jeśli jesteś ozdrowieńcem, jeszcze przed rezerwacją noclegu warto poznać nie tylko zasady wjazdu do poszczególnych krajów, lecz również zasady, które obowiązują ozdrowieńców po powrocie do Polski.

Spis treści

  1. Czy ozdrowieńcy są zwolnieni z kwarantanny po powrocie do Polski?
  2. Ozdrowieńcy a kwarantanna po powrocie - jaki dokument należy przedstawić?

Czy ozdrowieńcy są zwolnieni z kwarantanny po powrocie do Polski?

Zasady kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy reguluje Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zgodnie z nim, z dziesięciodniowej kwarantanny w warunkach domowych zwolnione są m.in. osoby mające status ozdrowieńca – czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później jednak, niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia polskiej granicy.

Ozdrowieńcy a kwarantanna po powrocie - jaki dokument należy przedstawić?

Status ozdrowieńca trzeba jednak udokumentować. Jaki dokument zwalnia ozdrowieńca z kwarantanny? Zgodnie z przepisami ozdrowieńcy muszą udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej objęcie izolacją, izolacją w warunkach domowych albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dokumentem wystawionym w języku polskim albo w języku angielskim.

Takim dokumentem może być np. wydruk potwierdzający fakt izolacji, który można pobrać z serwisu pacjent.gov.pl po zalogowaniu się na Indywidualne Konto Pacjenta. Dokument ten trzeba mieć przy sobie w chwili kontroli granicznej i okazać na żądanie.

SuperNova w samo południe - Paszporty Covidowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE