Kupiła używane buty na znanej stronie. Tak nabawiła się poważnej choroby

2023-09-20 16:01

Obecnie kupowanie rzeczy z drugiej ręki stało się dość popularne. Można je nabyć nie tylko w lumpeksach, ale także przez internet. Zakup używanych ubrań obarczony jest jednak pewnym ryzykiem. Przekonała się o tym 29-letnia Becca, która zamówiła buty na znanej internetowej platformie. Rozwinęła się u niej choroba zakaźna charakteryzującej się silnym świądem i zmianami na skórze.

 Kupiła używane buty na znanej stronie. Tak nabawiła się poważnej choroby
Autor: Getty Images Kupiła używane buty na znanej stronie. Tak nabawiła się poważnej choroby

Pewnego dnia 29-letnia Becca Maddon wypatrzyła na znanej internetowej platformie sprzedażowej Vinted używane sportowe buty w atrakcyjnej cenie. Kosztowały jedynie 4 funty (nieco ponad 20 złotych) i wyglądały praktycznie jak nowe. Niestety, zamówienie okazało się dużym rozczarowaniem.

Kupiła używane buty. Dostała dziwnej wysypki

Po kilku dniach chodzenia w butach kobieta zauważyła na swoich stopach dziwną wysypkę. – Czasami mam egzemę na twarzy, więc pomyślałam, że to to samo. Po prostu zaaplikowałam trochę kremu na egzemę na stopę – mówiła Becca. To jednak nie pomogło. Po dwóch dniach wysypka wyglądała jeszcze gorzej.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

29-latka zażyła leki przeciwhistaminowe. Za jakiś czas wysypka zaczęła się rozprzestrzeniać. Pojawiły się też czerwone plamy na nogach, a najwięcej na udach. Becca nie chciała już dłużej zwlekać i poszła do lekarza rodzinnego. Ten rozpoznał u niej świerzb, czyli chorobę zakaźną wywołaną przez pasożytnicze roztocza tzw. świerzbowca ludzkiego. Bytuje on w naskórku, a następnie drąży w nim tunele, w których składa jaja.

Charakterystycznym objawem tej przypadłości jest świąd skóry, który nasila się w nocy, oraz pojawiające się zmiany skórne (m.in. grudki, pęcherze czy strupy). Choroby można nabawić się przez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zarażonej oraz poprzez używanie tej samej odzieży, ręczników czy pościeli. Tak stało się właśnie w przypadku młodej Brytyjki, która kupiła adidasy z drugiej ręki.

Zakaziła się świerzbem

Choć Becca ma na swoim koncie przykre doświadczenia ze świerzbem, to jednak nie chce rezygnować z zakupów na tej platformie. Za to, co ją spotkało, obwinia po części siebie. Dlatego, że nie uprała butów przed założeniem i w rezultacie naraziła się na nieprzyjemną chorobę.

– Zniechęciło mnie to do kupowania używanych butów, bez względu na to, jak bardzo skusi mnie zniżka. Nigdy więcej tego nie zrobię – stwierdziła Becca. – Będę nadal kupować ubrania i torby, ale upewnię się, że zdezynfekuję je przed założeniem – dodała.