Które rękawiczki wybrać? Lateksowe czy nitrylowe? Doradzamy

Rękawiczki jednorazowe stały się przedmiotem niezbędnym w czasie pandemii koronawirusa. Zakładamy je w sklepie i w komunikacji miejskiej. Wszędzie ta, gdzie możemy zetknąć się z przedmiotami dotykanymi przez wiele osób. Jednak które wybrać, by nie dostać uczulenia?

Koronawirus sprawił, że rękawiczki jednorazowe powinni teraz nosić przy sobie wszyscy. Nie wiadomo bowiem, kiedy znajdziesz się w sytuacji, gdy okażą się konieczne. Rękawiczki jednorazowe mogą być zrobione z wielu tworzyw. Na rynku dostępne są rękawiczki jednorazowe nitrylowe, lateksowe, gumowe, winylowe oraz foliowe. Czy wszystkie są bezpieczne? Które warto wybrać, by nie dostać uczulenia?

Rękawiczki jednorazowe foliowe zwykle dostępne są dla klientów w każdym sklepie. Kiedyś używaliśmy ich jedynie do wybierania pieczywa. W czasie pandemii koronawirusa zaleca się, by zakładać je przed wejściem do sklepu. Oczywiście, jeśli nie mamy własnych. Nie uczulają, ale są bardzo niewygodne. Łatwo to sprawdzić, próbując w takich rękawiczkach włożyć coś do foliowej torebki.

Rękawiczki jednorazowe winylowe są zrobione z PCV. Są więc zdecydowanie bardziej sztywne i mniej wygodne. Przy ich kupnie ważne jest, by prawidłowo dobrać rozmiar. Dobrze chronią przed chemią, ale z wirusami, bakteriami czy grzybami radzą sobie gorzej niż pozostałe.

Rękawiczki jednorazowe lateksowe są bardzo trwałe. Niestety, ponieważ są produkowane z naturalnego kauczuku - mogą wywoływać uczulenie na lateks. Jeśli więc masz rękawiczki lateksowe - uważaj. Zdejmij je jak najszybciej, jeśli tylko poczujesz swędzenie skóry (pokrzywka), wystąpi kichanie, łzawienie oczu, wodnisty katar czy duszności. Ważne jest to, że takie objawy mogą pojawić się zarówno w trakcie noszenia rękawiczek jak i nawet dwa dni po kontakcie z lateksem.
Nie sięgaj również po rękawiczki lateksowe, jeśli masz uczulenie na:

  • pyłki brzozy
  • pyłki trawy
  • zboża
  • bylicę
  • ambrozję

Rękawiczki jednorazowe nitrylowe to idealne rozwiązanie, jeśli masz alergię na lateks. Wykonane są również z kauczuku, ale syntetycznego, więc nie wywołują objawów uczulenia. Niestety, są mniej wytrzymałe od lateksowych, ale dużo przyjemniejsze w użytkowaniu.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE