Krótkie przerwy w pracy bardziej szkodzą niż pomagają. Tak reaguje na nie mózg

2023-04-07 10:17

Niezbędnym elementem codziennej pracy jest krótka przerwa od wykonywania obowiązków służbowych. Mózg wówczas nie przemęcza się aż tak bardzo i nie pracuje cały czas na najwyższych obrotach. Inaczej uważają jednak litewscy naukowcy. Ich wyniki badań pokazują, że chwilowe oderwanie się od pracy może działać wręcz odwrotnie.

Zmęczony mężczyzna w pracy
Autor: Getty Images Krótkie przerwy w pracy bardziej szkodzą niż pomagają. Tak reaguje na nie mózg

Czy przerwy w pracy są dobre? Najnowsze badania

Mózg potrzebuje ruchu i świeżego powietrza – to dostarcza mu paliwa do działania. A krótka przerwa podczas intensywnej 8-godzinnej pracy pozwala w pewnym sensie odświeżyć umysł. Prawda? Zdaniem badaczy z Instytutu Nauk o Sporcie i Innowacji Litewskiego Uniwersytetu Sportu - nieprawda. Według ich najnowszych badań oderwanie się od obowiązków służbowych na krótką chwilę sprawia, że pracownicy doświadczają wyczerpania psychicznego.

Uczeni przeprowadzili w tym celu jednodniowe obserwacje, które polegały na symulacji przeciętnego dnia pracy i przetestowaniu funkcji poznawczych. Stworzyli przestrzeń, która w pełni odzwierciedlała biuro.

Do tych badań zaangażowano mężczyzn w wieku od 23 do 29 lat, którzy nie skarżyli się na żadne problemy ze zdrowiem. Musieli wykonywać dziewięć różnych zadań, które wymagały od nich wzmożonej uwagi i koncentracji. Obejmowały także uczenie się i pamięć. Aby "odświeżyć umysł", ochotnicy robili sobie 10-minutowe przerwy co 50 minut.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezseność

Wpływ krótkiej przerwy na mózg

Okazało się, że krótkie przerwy nie mają wcale tak zbawiennego wpływu na przemęczony organizm w trakcie pracy. Według naukowców pełne zaangażowanie w realizację zadania, a następnie odrywanie się od niego może nadmiernie stymulować mózg. To w rezultacie wywoływało wyczerpanie psychiczne, przez co odnotowano u uczestników znaczny spadek koncentracji oraz funkcji poznawczych, szczególnie uwagi, uczenia się i rozpoznawania wizualnego.

– Wbrew powszechnemu przekonaniu, nasze odkrycie pokazuje, że krótkie przerwy w ciągu dnia pracy nie poprawiają funkcji poznawczych ani nie zapobiegają zmęczeniu – skomentował autor badania, prof. Marius Brazaiti. Obliczyli też, że pełna regeneracja nie jest możliwa nawet po odpoczynku, który trwa 4,5 godziny.

Wyniki tej analizy ukazały się na łamach czasopisma "Journal of Psychophysiology". 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki