Koronawirus na butach czy w kawie na wynos? Fakty i mity o wirusie

2020-03-30 22:57

Przezorny zawsze ubezpieczony? Niby tak, ale nie można też popadać w paranoję i sterylizować kartonów z sokiem, który kupiło się w sklepie. A czy wirusa można przynieść do domu na butach? A może jest w kawie na wynos? A na gazecie? Cóż, sprawdźcie sami.

KAWA - właściwości lecznicze i zastosowanie kawy
Autor: Thinkstockphotos.com KAWA - właściwości lecznicze i zastosowanie kawy

W czasie, kiedy koronawirus szaleje, lepiej zostać w domu. Wyjścia i spotkania z innymi ludźmi ograniczamy do minimum - zakupy robimy w jednym sklepie, od razu myjemy ręce, nie kręcimy się bez sensu między półkami, a ze znajomymi nie spotykamy się w ogóle. Są jednak osoby, które boją się za bardzo. 

O zdrowie trzeba dbać, to nie ulega wątpliwości. Zdrowie jest najważniejsze. Ale zdrowie psychiczne też, więc nie popadajmy w paranoję. A więc:

1. Czy myć produkty w kartonach czy innych opakowaniach, które właśnie kupiliśmy w sklepie?

NIE. Sanepid nigdy nie wydał tak radykalnych zaleceń. W żadnych zaleceniach - czy rządu, czy też WHO, nie ma mowy o myciu produktów przyniesionych ze sklepu - przynajmniej tych w opakowaniach. 

Naturalne jest mycie owoców i warzyw, ale o tym za chwilę. Po powrocie do domu ze sklepu należy umyć ręce. Dokładnie, przez 30 sekund, wystarczy zwykłym mydłem. 

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>

W kuchni bardziej od wirusów mogą nam zagrażać bakterie - E.coli czy Salmonelli. Dlatego trzeba myć produkty, blaty i deski do krojenia. Warto także myć uszczelki w zmywarce, gdzie mogą gromadzić się bakterie. Zlew? Raz dziennie! I nie sa to zalecenia tylko na okres pandemii koronawirusa. Tak powinniśmy zachowywać się na co dzień.

Blaty czy zlew można umyć domowymi i naturalnymi preparatami, jak soda oczyszczona, sok z cytryny lub ocet. W zupełności wystarczy. 

2. Ale warzywa umyć, prawda? Detergentami?

Nie ma takiej potrzeby! Owoce i warzywa myjemy pod bieżącą wodą. Ciepłą wodą. I tyle - jeśli to możliwe poddajmy je obróbce termicznej, ale w przypadku warzyw i owoców bardziej martwilibyśmy się o zatrucie pokarmowe niż o wirusa.

Najlepiej zrobimy, jeśli będziemy pilnować dezynfekcji smartofna, którego pewnie dotykaliśmy w sklepie... Warto wiedzieć jak bezpiecznie wyczyścić telefon >>>

3. Mycie rąk po powrocie ze sklepu, a jednorazowe rękawiczki

Rozsądne jest zakładanie jednorazowych rękawiczek wchodząc do sklepu. W ten sposób dotykając różnych produktów nasze dłonie będą czyste, a nie zawsze mamy możliwość umyć je od razu po wyjściu ze sklepu.

Ważne jednak, żeby takie rękawiczki odpowiednio zdjąć. I oczywiście nie można nimi dotykać twarzy!

Zobacz: Jak prawidłowo zdjąć rękawiczki?

Psycholog Maria Rotkiel o relacjach międzyludzkich w czasie epidemii. [Super Raport]

4. Czy po powrocie ze sklepu trzeba od razu uprać ubranie?

Znów - nie ma takiej potrzeby. Owszem - sanepid zaleca zwiększenie higieny osobistej, ale nie ma potrzeby natychmiastowego prania odzieży wierzchniej. Należy zachować półtora metra odległości od innych osób i nie ma ryzyka, aby na naszej kurtce osiadły wirusy. 

Polecamy: Koronawirus: mycie włosów to też profilaktyka

5. A buty? Co z butami?

Buty należy zdjąć i pozostawić w przedpokoju. Potem od razu umyć ręce. Nie pozostawiajmy ich na klatce schodowej, gdzie chodzi dużo ludzi, a którzy mogą być potencjalnie chorzy.

Zastanawiacie się skąd te rady? Zacznijmy od tego, że Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) w USA podał wyniki badań przeżywalności wirusa SarS-CoV-2 na różnych powierzchniach. I tak wirus przeżyje:

  • na plastiku i stali nierdzewnej: do 72 godz.
  • na papierze kartonowym: do 24 godz.
  • na miedzi: do 4 godz.

Należy jak najczęściej dezynfekować przestrzeń publiczną (np. klamki czy poręcze), myć ręce, zasłaniać usta podczas kaszlu i nos przy kichaniu, nie korzystać, o ile to możliwe ze środków transportu publicznego, nie używać gotówki, a najlepiej zostać w domu. 

Jednak nie można popadać w paranoję - przesyłki z Chin są bezpieczne, nie powinny zawierać cząstek wirusa. 

6. Jak długo wirus jest w powietrzu i czy wleci przez okno?

Tu nie mamy dobrych wiadomości. Z tego samego badania prowadzonego w USA wynika, że w aerozolach wirus utrzymuje się do 3 godzin, ale był to maksymalny czas badania. A wirus nie zmieniał się za bardzo. Oznacza to, że koronawirus w powietrzu utrzymuje się długo!

Na szczęście można wietrzyć mieszkanie. Szanse na to, że wirus wleci przez uchylone okno są bliskie zeru. Również spacerowanie, zwłaszcza w lesie, z dala od skupisk ludzi ma swoje zalety i wspiera układ odpornościowy.

Zobacz: 12 cennych rad od lekarza rodzinnego na czas pandemii

7. Kawa na wynos, gazeta czy książka - możemy się zarazić koronawirusem?

Koronawirusem możemy zarazić się wszędzie, a ryzyko zakażenia ma zmniejszyć dbanie o higienę. Częste mycie rąk, nie dotykanie twarzy - ust, oczu czy nosa i unikanie ludzi ma sprawić, że nie zachorujemy.

Dlatego z kawy na wynos zrezygnujmy, to nie jest niezbędny dla życia zakup. A książki czy gazety po zakupie po prostu nie całujmy z radości. 

Polecamy także: