Koronawirus. Czy jest w spermie? Najnowsze badania

2020-04-24 10:05

Seks w dobie pandemii koronawirusa budzi wiele pytań. Czy jest bezpieczny? Jakich zasad trzeba przestrzegać? Nie na wszystkie pytania znamy oficjalną odpowiedź, ale najnowsze badania dowodzą, że przynajmniej sperma ozdrowieńców jest wolna od koronawirusa.

Koronawirus. Czy jest w spermie? Najnowsze badania
Autor: Getty Images Zbadano, czy koronawirus znajduje się w spermie ozdrowieńców

Koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelką. Podstawą profilaktyki są higiena rąk, maseczki i bezpieczny dystans. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy nawet najbliższa osoba nie jest w fazie bezobjawowej zakażenia. Wtedy może przenieść koronawirusa na ciebie. Wydaje się więc, że dopóki pandemia nie wygaśnie, w miarę bezpieczny seks można uprawiać tylko z partnerem, z którym pozostajemy w kwarantannie. Jednak ryzyko i tak pozostanie.

Naukowców jednak dręczyło inne pytanie.

Czy koronawirus jest w spermie?

I było to pytanie uzasadnione. Bo na przykład wirusy Zika czy Ebola przenosił się drogą płciową, co bardzo utrudniało walkę z epidemiami, które one wywołały. Sprawdzenie tego aspektu zakażenia koronawirusem podjęła się międzynarodowa grupa naukowców z USA i Chin. Wyniki ogłosili w czasopiśmie Fertility and Sterility

W trakcie badań nie znaleźli oni dowodów na obecność COVID-19 w nasieniu 34 dorosłych mężczyzn z Chin. Badani byli średnio miesiąc po tym, jak zakończyła się u nich infekcja.

Koronawirus w spermie - dlaczego to takie ważne?

Autorzy badania zauważają, że ich ustalenia były wprawdzie oparte na małej próbie badanych, ale to nie umniejsza znaczenia ich wyników, ponieważ wykazały, że wirus może nie pojawić się w jądrach.

- Gdyby choroba taka jak COVID-19 była przenoszona drogą płciową, jej powstrzymanie byłoby dużo trudniejsze - napisał współautor badania, dr James M. Hotaling w komunikacie prasowym. - Mogłaby mieć też poważne konsekwencje dla zdrowia reprodukcyjnego mężczyzny w przyszłości.

Naukowcy zaznaczają też, że możliwe, iż mężczyzna, który ma ciężką postać COVID-19, może mieć wyższe miano wirusa, co może prowadzić do większego prawdopodobieństwa zarażenia nasienia. - Po prostu nie mamy teraz na to odpowiedzi - podsumował dr Hotaling.

Sonda
Czy boisz się, że się zarazisz koronawirusem?

Przeczytaj też:

Prof. Lew-Starowicz: Uprawiajmy seks, bo wzmacnia odporność.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki