Konopie indyjskie jednak nie leczą bólu? "Działają tak samo jak placebo"

2022-12-02 12:02

Konopie indyjskie to jeden z najczęściej używanych narkotyków na świecie. Są także stosowane w celach leczniczych. Władze niektórych krajów zdecydowały się na ich zalegalizowanie z powodów medycznych, ale nowe badania sugerują, że marihuana wcale nie łagodzi bólu.

Konopie indyjskie lecznicza marichuana susz z konopii
Autor: Getty Images Konopie indyjskie jednak nie leczą bólu? "Działają tak samo jak placebo"

Przekonanie o medycznym działanie marihuany, w tym łagodzeniu dolegliwości bólowych, to jeden z najczęściej zgłaszanych powodów sięgania po konopie indyjskie. Jest jednak jedno "ale". Okazuje się, że choć konopie indyjskie rzeczywiście mogą być szeroko stosowane w celu zmniejszenia bólu, nadal nie jest jasne, jak wysoce jest to skuteczne. 

Poradnik Zdrowie: leczenie bólu przewlekłego

Marihuana w leczeniu przewlekłego bólu

Nowe badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Journal of the American Medical Association" sugeruje, że marihuana nie jest skuteczniejsza w łagodzeniu bólu niż placebo.

W przeglądzie 20 badań klinicznych, w których zbadano korzyści dotyczące uśmierzania bólu po zażyciu marihuany z udziałem ponad 1500 uczestników, wykazano, że osoby przyjmujące placebo odczuwały taki sam poziom ulgi w bólu, jak osoby spożywające aktywne substancje kannabinoidowe.

„Widzimy, że badania nad konopiami indyjskimi są często w mediach przedstawiane pozytywnie, niezależnie od ich wyników” – mówi w komunikacie uniwersyteckim jeden z autorów badania, dr Filip Gedin i dodaje: „Jest to problematyczne i może wpływać na oczekiwania, jeśli chodzi o wpływ terapii konopiami indyjskimi na ból".

Autorzy badania zauważają, że we wszystkich tych badaniach porównywano działanie konopi indyjskich z placebo w leczeniu bólu klinicznego. Naukowcy mierzyli zmianę natężenia bólu przed i po leczeniu w każdej próbie.

Badacze czuwający nad eksperymentem wiedzieli, którzy z uczestników otrzymują placebo. Co ciekawe, uczestnicy ci twierdzili, że ból w ich przypadku uległ wyraźnemu złagodzeniu. Naukowcy zauważyli także, że nie było różnicy w zmniejszaniu bólu między osobami stosującymi konopie indyjskie a tymi, którzy spożywali placebo.

Wszystkiemu winne są media?

Okazuje się, że niezależnie od wyników badań, amerykańskie media wciąż pozytywnie relacjonują te próby, nawet jeśli się one nie powiodą. 

Zespół naukowców odkrył także, że badania medyczne z udziałem marihuany generalnie cieszą się większym zainteresowaniem i są bardziej pozytywnie odbierane – niezależnie od tego, jak bardzo okazują są skuteczne.

Naukowcy postanowili wykorzystać system, który ocenia wzmianki na temat marihuany w wiadomościach, na blogach lub w mediach społecznościowych. Badacze uwzględnili w swoim badaniu 136 oddzielnych wiadomości, kategoryzując je jako pozytywne, negatywne lub neutralne. Określili także, w jaki sposób przedstawiono wyniki badań w oparciu o skuteczność konopi indyjskich jako środka przeciwbólowego.

Wyniki pokazują, że badania nad konopiami indyjskimi cieszyły się znacznie większym zainteresowaniem mediów, w porównaniu z innymi opublikowanymi raportami. To pokrycie było znaczące, nawet jeśli badanie wykazało minimalną korzyść ze stosowania marihuany w leczeniu bólu.

Autorzy badania zauważają, że ich przegląd łączył próby o różnych projektach i różnych poziomach wyników jakości. Mając to na uwadze, twierdzą, że ich odkrycia należy interpretować z ostrożnością.