Kobiety inaczej odczuwają ból, dlatego powinny mieć inne leki

Kobiety inaczej przetwarzają ból, ale wciąż leczone są lekami, które opracowywano na podstawie badań mężczyzn. Dlatego specjaliści podkreślają, że powinny nowe badania i nowe preparaty przeciwbólowe specjalnie dla kobiet.

Większość badań leków przeprowadzana jest pierwotnie na gryzoniach. Dotyczy to również leków przeciwbólowych, których skuteczność badana była na myszach. Problem polega na tym, że większość testów dotyczyła gryzoni płci męskiej.

Mężczyźni są lepiej przebadani

Tymczasem badania pokazują, że ludzie oraz gryzonie przetwarzają ból na różne sposoby – w zależności od płci. Istnieją ważne różnice w podstawowych mechanizmach zaangażowanych w uśmierzanie bólu - zarówno na poziomie genetycznym, molekularnym, komórkowym, jak i fizjologicznym.

Jak twierdzą specjaliści, którzy opublikowali badania w Nature Reviews Neuroscience, większość badań nad bólem opiera się w przeważającej mierze na badaniach na męskich gryzoniach, podczas gdy – co potwierdza wiele badań – większość osób cierpiących na przewlekły ból to kobiety.

„Literatura na temat bólu jest „tendencyjna” – opiera się na badaniach mężczyzn lub samców zwierząt, dlatego częściej uczymy się o biologii bólu u mężczyzn" – mówi Jeffrey Mogil, profesor Kanadyjskiej Katedrze Genetyki.

Kobiety czują ból inaczej

Kanadyjskie agencje finansujące badanie leków w 2006 r zaczęły wprowadzać do swoich eksperymentów samice gryzoni. W USA takie zmiany wprowadzono 10 laty później. „Pomysły dotyczące leczenia bólu, na które wpadamy opierają się na eksperymentach na mężczyznach, dlatego też działają one na mężczyzn, a nie na kobiety. Jego zdaniem konieczne jest opracowanie środków przeciwbólowych, które będą działać dla kobiety.

Czytaj: Ból niedokrwienny - jak go rozpoznać? Przyczyny bólu niedokrwiennego

Ból rąk - przyczyny, objawy, leczenie

Bolesne miesiączki - przyczyny bólu brzucha podczas okresu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE