,,Kieruj się sercem’’ z Fundacją NEUCA dla Zdrowia. Kardiobusy ruszają w Polskę!

2019-10-18 8:15

Choroby układu krążenia są nadal jednym z największych zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia Polaków. Ponadto wady serca najczęściej dotykają seniorów, a na skutek niewydolności serca następuje zgon, nawet co 9 minut! Dlatego też Fundacja NEUCA dla Zdrowia już 24 października 2019 r. rusza z kolejną akcją kardiologiczną ,,Kieruj się sercem’’. Pierwszym przystankiem na kardio-mapie będzie Głogów. Kardiobus na swojej mapie będzie stacjonować także m.in. w Kielcach, Gdańsku, Częstochowie, Poznaniu i Lublinie.

 ,,Kieruj się sercem’’ z Fundacją NEUCA dla Zdrowia. Kardiobusy ruszają w Polskę!
Autor: Materiały prasowe

Eksperci Fundacji alarmują, że w kraju rocznie umiera około 400 tys. Polaków, z czego aż 46% zgonów stanowią choroby układu sercowo-naczyniowego (udar mózgu, zawał i niewydolność serca). Na niewydolność serca – chorobę charakteryzującą się pompowaniem niewystarczającej ilości krwi z serca do organizmu, choruje coraz więcej osób – liczba ta sięga nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że liczba może wzrosnąć nawet do miliona. Jedynie 50% chorych na niewydolność serca ma realną szansę na przeżycie, natomiast 11% z nich kończy się zgonem – codziennie umiera na to schorzenie ponad 160 Polaków! Natomiast, jak wynika ze statystyk AHA, z powodu zawału serca, choremu średnio upływa ponad 16 lat życia.

– Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną wielu zgonów  w Polsce, występujących dwukrotnie częściej niż choroby nowotworowe. Ich głównym powodem jest ,,cichy zabójca’’ w postaci miażdżycy. Jest to proces przewlekły i może obejmować m.in. tętnice serca, mózgu lub kończyn dolnych, powodując zawał serca lub udar mózgu. Innymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi chorób serca są:  podwyższony cholesterol, palenie papierosów, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i otyłość, odpowiedzialne za ponad 90% przypadków chorób sercowo-naczyniowych – tłumaczy dr n.med. Grzegorz Skonieczny, Koordynator Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej, Szpital Wielospecjalistyczny Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu.

Kieruj się sercem i przeciwdziałaj chorobom

Serce i układ krążenia pełnią niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka. Poza najbardziej popularnymi objawami chorób układu sercowo-naczyniowego, tj. ból za mostkiem promieniujący do lewej ręki/barku, bądź żuchwy, występują także inne objawy, takie jak ,,żółte kępki’’ na ciele, ból kręgosłupa, a nawet migreny, czy krwawienie z dziąseł i opuchnięte stopy. Warto więc zwalczyć możliwość rozwoju wymienionych objawów chorobowych i samych chorób, dzięki odpowiedniemu stylowi życia. Natomiast podstawą profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego jest zwalczanie czynników ryzyka.

Przy schorzeniach układu sercowo-naczyniowego istotna jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Dodatkowo istotne są regularnie wykonywane badania profilaktyczne oraz ograniczenie stresu, który jest czynnikiem promiażdżycowym. Jednakże w przypadku osób chorujących powinno się wprowadzić odpowiednie leczenie, które może znacznie spowolnić proces miażdżycy i pozwoli uniknąć jej powikłań. 

Należy jednak pamiętać, że odpowiednia profilaktyka jest dużo tańsza i łatwiejsza we wdrożeniu, niż kompleksowy tryb leczenia.

Warto wiedzieć

Bezpłatne badania rozpoczynają się już 24 października 2019 roku w Głogowie i potrwają do 10 marca 2020 roku. Skierowane są zarówno do osób starszych, jak i do pozostałych osób które chcą sprawdzić stan swojego zdrowia. Kardiobus pojawi się m.in. w Kielcach, Poznaniu i Częstochowie, a także w mniejszych miejscowościach, tj. Rokietnica, Pisz i Śliwice.

Najnowsza akcja kardiologiczna ,,Kieruj się sercem’’ jest już szóstą z rzędu kampanią kardiologiczną Fundacji NEUCA dla Zdrowia. Wydarzenie zawsze gromadzi setki zainteresowanych Polaków, a także wybitnych specjalistów i ekspertów. 

  • O fundacji:

Misją Fundacji NEUCA Dla Zdrowia jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa. Fundacja działa na rzecz rozwoju opieki farmaceutycznej i opieki zdrowotnej, udzielając wsparcia na takie cele, jak: poprawa dostępu pacjentów do nowoczesnych form leczenia i rehabilitacji, w tym farmakoterapii; poprawa standardów ochrony zdrowia w grupach szczególnej troski i zagrożonych wykluczeniem społecznym, takich jak bezrobotni, bezdomni, osoby uzależnione, osoby z niepełnosprawnością, samotne; pomoc ofiarom wypadków, zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych; promocja profilaktyki i edukacji zdrowotnej; wsparcie edukacji i kształcenia ustawicznego pracowników służby zdrowia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki