Kazali jej opuścić pokład samolotu, bo myśleli, że ma małpią ospę. "Nigdy nie zostałam tak upokorzona"

2022-08-10 10:45

Na pokładzie amerykańskich linii lotniczych Spirit Airlines doszło do przykrego incydentu. Obsługa wyprosiła z samolotu jedną z pasażerek, ponieważ zauważyła na jej skórze charakterystyczne pęcherze. Od razu powiązała to z małpią ospą. Pokrzywdzona kobieta, Jaqueline Ngu, nagłośniła sprawę w mediach społecznościowych. Jak się okazało, widoczne zmiany skórne były skutkiem leczonej od kilku lat egzemy, inaczej wyprysku kontaktowego.

Jaqueline Ngu
Autor: TikTok

Jaqueline Ngu miała lecieć amerykańską linią lotniczą Spirit Airlines. Niestety nie udała się w podróż, ponieważ obsługa zmusiła ją do opuszczenia pokładu samolotu. Personel lotniczy stwierdził, że charakterystyczne, czerwone pęcherze na jej skórze są objawem małpiej ospy (ang. monkeypox). Niestety bardzo się pomylił.

Poradnik Zdrowie: łuszczyca

Personel wyprosił ją z samolotu, bo miała zmiany na skórze

O tym przykrym incydencie młoda kobieta opowiedziała na filmiku, który udostępniła na platformie multimedialnej TikTok. Wyjaśniła w nim, że owszem ma zmiany na skórze, które mogą się rzucać w oczy, ale są skutkiem leczenia egzemy, nazywanej również wypryskiem kontaktowym. Jaqueline zaczęła zmagać się ze stanem zapalnym skóry już w dzieciństwie.

- Kazali mi wysiąść z samolotu wraz z moją partnerką na oczach wszystkich, aby przesłuchać mnie w sprawie egzemy, którą mam od dzieciństwa – relacjonuje rozżalona dziewczyna. Dodaje, że nigdy w życiu nie została tak upokorzona – dodaje.

Zmiany na skórze pomylili z symptomami małpiej ospy

Egzema to grupa schorzeń skórnych, które powodują stan zapalny, zaczerwienienie i świąd skóry. Dość często utożsamiana jest wyłącznie z atopowym zapaleniem skóry, a warto wiedzieć, że wyodrębnia się jednak kilka typów wyprysku, które różnią się od siebie przede wszystkim przebiegiem i przyczynami występowania. Wyprysk kontaktowy nie jest chorobą zakaźną, co oznacza, że nie zarazimy się nią np. przez podanie ręki chorej osobie. Najczęściej pojawia się na skutek działania różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Niestety egzema w większości przypadków jest trudna do wyleczenia.

Jeśli chodzi o małpią ospę, jest rzadką zakaźną chorobą odzwierzęcą, która przenosi się przez kontakt z zakażonymi zwierzętami lub ludźmi. Do jej głównych objawów należy wysypka, która najpierw przybiera postać płaskich plam, a potem krostek i pęcherzy.

Teraz kobieta apeluje do linii lotniczych

Na szczęście historia Jaqueline Ngu zakończyła się pozytywnie. Po okazaniu dokumentu, z którego wynikało, że lekarz przypisał jej krem stosowany w leczeniu egzemy, mogła wrócić na pokład samolotu. Tiktokerka oskarża personel lotniczy za brak profesjonalizmu. Nawet nie otrzymała przeprosin za to, że błędnie ją ocenili i postawili w tak niezręcznej sytuacji.

Kobieta apeluje do amerykańskich linii lotniczych Spirit Airlines, żeby nauczyli swoich pracowników, jak wygląda małpia ospa, zanim wpłyną do nich setki oskarżeń o dyskryminację medyczną. – Taka sytuacja w samolocie może przytrafi się komuś, kto nie będzie miał akurat przy sobie żadnego "dowodu" – kwituje.