Katarzyna Nosowska odchudzona że aż strach. Wiemy, jaką dietę stosowała

2024-07-01 11:45

Katarzyna Nosowska, ikona polskiego rocka, jest zawsze naturalnie piękna, ale ostatnio jakby piękniejsza. Jej metamorfoza wstrząsnęła nie tylko Instagramem. Pojawiły się zarzuty co do tego, jak osiągnęła efekty. Skomentowała. Po swojemu i w punkt.

Katarzyna Nosowska odchudzona że aż strach. Wiemy, jaką dietę stosowała
Autor: nosowska.official/Instagram

Szok, niedowierzanie i zachwyt - tak w największym skrócie można podsumować reakcje na przemianę, jaką ostatnio przeszła Katarzyna Nosowska, polska piosenkarka rockowo-alternatywna, autorka tekstów, kompozytorka, pisarka, felietonistka i prezenterka radiowa.

Pod wpisem artystki z 30 czerwca nie zabrakło też negatywnych komentarzy, sugerujących, że Nosowska musiała "zabrać leki cukrzykom, żeby osiągnąć ten efekt". Nie dość, że nieprawda, to jeszcze zdumiewający pokaz ignorancji.

Ewa Wąsikowska VIDEOBLOG: Katarzyna Nosowska królową Instagrama, Karolina Szostak znowu tyje!

Katarzyna Nosowska nie stosowała zastrzyków na odchudzanie

Na Instagramie Katarzyna Nosowska czuje się jak ryba w wodzie, "wymyśliła się na nowo", ma 611 tysięcy obserwujących. To im pochwaliła się w niedzielę zdjęciami z urlopu - bez retuszu, bez makijażu, ale niewątpliwie potwierdzającymi, że artystka sporo schudła.

Wkrótce wśród komentarzy pojawił się i taki, który sugerował, że Katarzyna Nosowska "uległa modzie" na lek, który służy cukrzykom, a którego przyjmowanie wiąże się ze spadkiem masy ciała.

Nosowska skomentowała to w swoim stylu, zamykając dyskusję:

- Muszę rozczarować. Nie. Nie uległa.

Semaglutyd jest tylko dla chorych na cukrzycę?

Warto w tym miejscu podkreślić, że systematycznie powracający wątek "kradzieży leku na cukrzycę przez otyłych" jest przejawem niewiedzy, ignorancji wręcz, niezależnie od tego, co zrobiła Katarzyna Nosowska.

Analogi GLP-1, nazywane potocznie glutydami, do których należy najsłynniejszy semaglutyd (nazwa handlowa Ozempic i Wegovy, jest też doustny Rybelsus) nie są lekami wyłącznie na cukrzycę. Początkowo faktycznie tak było, ale aktualnie są medyczne wskazania do ich stosowania również w otyłości i powikłanej nadwadze.

Otyłość nie jest chorobą zagrażającą życiu, niejednokrotnie trudniejszą w leczeniu niż cukrzyca, a nowe leki nie tylko redukują masę, ale przede wszystkim zmniejszają znacząco ryzyko zgonu z powodu epizodu sercowo-naczyniowego.

Stygmatyzowanie osób z otyłością jest nie tylko w złym tonie. Odbieranie im prawa do leczenia jest porównywalne z pomysłem, by nie leczyć nietrzeźwych kierowców po wypadkach drogowych czy palaczy z rakiem płuca.

Niedawno Karolina Korwin-Piotrowska zbulwersowała opinię publiczną atakiem na Kinię Wiczyńską za nieuzasadnione przyjmowanie "leków na cukrzycę". Dziewczyna zmagająca się z depresją, hejtem i nadwagą zrobiła sobie nieodwracalną krzywdę, uszkadzając cukrzycę.

Trzeba wreszcie skończyć z tą segregacją chorych na "słusznych i niesłusznych". Będzie mniej dramatów. Ludzie częściej pójdą po pomoc do lekarza, zamiast stosować leki nielegalnie. Zwłaszcza że często po prostu się chorym należą.

Ile schudła Katarzyna Nosowska?

Nie wiemy, ile dokładnie schudła Katarzyna Nosowska, ale widać, że naprawdę dużo - kobieta zmagała się przecież z otyłością.

Już w 2023 roku Katarzyna Nosowska w podcaście Karola Paciorka pochwaliła się, że schudła dziesięć kilogramów. Mówiła wówczas:

- Tego nie widać, ale schudłam dziesięć kilogramów. Mam schudnąć znacznie więcej, ale to jest mój sukces, robię to powoli i z szacunkiem do ciała, nie forsuję się, ale wiem, że jestem gotowa wyjść stamtąd, z obudowy.

Dotrzymała słowa, a teraz efekty rzucają się w oczy.

Jak odchudzała się Katarzyna Nosowska

Nie jest tajemnicą, że Katarzyna Nosowska stosuje dietę ketogeniczną. O zmienionych nawykach żywieniowych mówiła choćby w formacie "W moim stylu" Magdy Mołek.

O tym, że chodzi konkretnie o dietę ketogeniczną, artystka wyznała w podcaście "Z pełnymi ustami" Barbary Stareckiej. 

Tłumaczyła wtedy, jak ogranicza węglowodany na rzecz białka i tłuszczu.

Czy dieta keto jest zdrowa?

Chociaż dieta ketogeniczna jest coraz bardziej popularna, budzi też sporo kontrowersji i wątpliwości lekarzy oraz dietetyków.

Źle stosowana dieta ketogeniczna prowadzi do efektu jojo, a przede wszystkim do poważnych problemów ze zdrowiem.

Na tej diecie można szybko doprowadzić do wielu niedoborów w organizmie, przyczynić się do anemii i osłabienia odporności. To dieta prozapalna, źle tolerowana przez wiele osób.

To, że dieta jest "wysokotłuszczowa i wysokowęglowodanowa" nie oznacza, że masz opychać się czerwonym mięsem i jajecznicą na boczku. Dieta ketogeniczna powinna zawierać oliwę z oliwek, tłuste ryby morskie, orzechy, awokado, czy nasiona. Mówiąc o białku, także warto poza nabiałem sięgać po rośliny strączkowe, jajka, pistacje, pestki dyni etc.

Więcej na ten temat: Uważaj na dietę keto. "Tracimy nawet 2-3 kg z wagi, ale to nie jest tłuszcz"

Sonda
Uważasz, że glutydy powinny być refundowane?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki