Kardiolodzy zaktualizowali listę "złotych zasad dla zdrowia serca". Nowego punktu mało kto przestrzega
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne do listy kluczowych czynników sprzyjających zdrowiu serca dodało jeden ważny punkt. Od 2010 r. takich punktów było siedem, a lista nazywała się "Life's Simple 7". Od teraz jest to "Life's Essential 8". O jaki czynnik chodzi?
Już nie "Life's Simple 7"
Dotychczasowa lista obejmowała siedem punktów: dietę, aktywność fizyczną, ilość nikotyny, wskaźnik masy ciała (BMI), lipidy we krwi, poziom glukozy we krwi, ciśnienie krwi.
Nowa lista nosi nazwę "Life's Essential 8", a wszystko przez to, że Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne do listy dodało czynnik, którego wileu z nas nie przestrzega. Chodzi o sen. Pozostałe punkty z listy pozostały bez zmian. Zatem w ocenie staniu zdrowia i modyfikowaniu stylu życia dla zdrowia serca powinniśmy brać pod uwagę także sen.
Dr Eduardo Sancheza, naczelny lekarz Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego ds. profilaktyki wskazuje, że sen trafił na listę po tym, jak eksperci przeanalizowali odkrycia z ostatniej dekady, z których wynika, że sen pełni niezwykle ważną rolę dla dobrej kondycji serca.
"U osób, które nie śpią wystarczająco dużo, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób, jak otyłość, nadciśnienie i cukrzyca" — powiedział Sanchez.
Jak należy spać, by zachować zdrowe serce?
Osobom dorosłym zalecane jest spanie od siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy - mówi specjalista od intensywnej terapii płuc i snu, dr Raj Dasgupta, profesor Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles i rzecznik Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu. Należy jednak pamiętać, że aby czerpać korzyści dla zdrowia serca, sen musi mieć odpowiednią jakość, czyli być głęboki.
Dlaczego wstajesz niewyspany?
Jednym z problemów może być niewłaściwa higiena snu. Zadbaj o to, aby nie korzystać z urządzeń elektronicznych na godzinę przed snem, aby spać w pomieszczeniu pozbawionym światła i nie przejadać się przed snem.
Istotę problemu może także stanowić często przebudzanie nocne, które z kolei uniemożliwia zapadnięcie w głęboki sen, w trakcie którego organizm regeneruje się psychicznie i fizycznie. Brak takiej regeneracji może zwiększać ciśnienie krwi i prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi, a to pogarsza kondycję serca i wiąże się z ryzykiem rozwoju niewydolności serca.