Justin Bieber cierpi na zespół Ramsaya Hunta. Ma częściowo sparaliżowaną twarz

2022-06-11 11:21

Justin Bieber odwołał najbliższe koncerty. Pochodzący z Kanady gwiazdor muzyki pop poinformował, że zachorował na półpasiec uszny i cierpi na zespół Ramsaya Hunta. Zakażenie wirusem doprowadziło do częściowego paraliżu twarzy.

Justin Bieber cierpi na zespół Ramsaya Hunta. Nagrał poruszający filmik, ma częściowo  sparaliżowaną twarz
Autor: https://www.instagram.com/justinbieber/

O chorobie muzyk poinformował za pośrednictwem swojego profilu w mediach społecznościowych, tuż po otrzymaniu diagnozy. Nagrał poruszający filmik, w którym opisał sytuację i pokazał, jak teraz wygląda.

Bieber ma zespół Ramsaya Hunta

Na nagraniu Justin Bieber poinformował fanów o swojej chorobie. Przekazał, że musi odwołać koncerty po to, by móc skupić się na powrocie do zdrowia. Jak wyjaśnił, cierpi na zespół Ramsaya Hunta - specyficzną postać półpaśca, określanego również jako półpasiec uszny.

Choroba objęła prawą część jego twarzy i ucha - na filmie widać, że Justin Bieber nie może mrugać prawym okiem. Jak powiedział, ta część jego twarzy jest kompletnie sparaliżowana i nie może się nią uśmiechać. Dodał, że lekarze przekazali mu, że za jakiś czas wróci do zdrowia - ćwiczy mięśnie twarzy, by ten proces przyspieszyć. Jak powiedział: "Wrócę do zdrowia. Potrzeba tylko czasu, ale jeszcze nie wiadomo, ile".

Zespół Ramsaya Hunta - jakie objawy daje półpasiec uszny?

Zespół Ramsaya Hunta to specyficzna postać półpaśca, wywoływana przez ten sam wirus, który odpowiada za ospę wietrzną - VZV, Varicella-Zoster-Virus. Wirus ten po przechorowaniu ospy na zawsze już pozostaje w ludzkim organizmie i może ujawnić się w formie półpaśca albo półpaśca usznego między innymi wtedy, gdy dojdzie do osłabienia odporności.

W przebiegu półpaśca usznego wirus atakuje nerwy twarzy - konkretnie zwój kolanka nerwu twarzowego.  Wówczas pojawiają się takie objawy, jakie odczuwa obecnie Justin Bieber, a więc niedowład nerwu twarzowego. Pozostałe objawy choroby to pęcherzykowa wysypka w okolicy małżowiny usznej, a także osłabienie słuchu i zaburzenia równowagi.

Półpasiec. Jak go rozpoznać i jak leczyć?