Jesteś typem rannego ptaszka? Uważaj na "tłuszczową klątwę skowronka"

2023-01-24 10:02

Ranne ptaszki uchodzą za energiczne i gotowe do działania osoby. Wcześnie wstają i chodzą też wcześnie spać, by móc w pełni wypoczętym rozpocząć kolejny dzień. Problem zaczyna się pojawiać, gdy skowronki nieco zaburzą ten rytm. W takim przypadku dietetyczka ostrzega przed tłuszczową klątwą skowronka.

Jesteś typem rannego ptaszka? Uważaj na tłuszczową klątwę skowronka
Autor: Getty Images Tłuszczowa klątwa skowronka może dotyczyć osób, które śpią niedostateczną ilość godzin.

Jeśli chodzi o chronotyp, to wyróżniamy 3 typy osób:

  • skowronek - czyli osoby, które wcześnie idą spać i wstając rano są gotowe do działania
  • typ mieszany - czyli osoby, które dobrze się czują zarówno wstając rano, jak i później
  • sowa - czyli osoby, które wolą pospać dłużej i być aktywne w nocy.

Kiedyś mówiono, że sowy, ze względu na to, że prowadzą nocny tryb życia, są bardziej narażone na choroby metaboliczne oraz nadwagę i otyłość. Wszystko dlatego, że nie tylko o później porze są aktywne, lecz także w takich godzinach jedzą oraz nocą piją więcej alkoholu. Natomiast "książkowe" chronotypy skowronka chodzą wcześnie spać i rano są gotowe do pracy, a do tego ruchliwe, dlatego w odróżnieniu od sów, są wstanie szybko spalać energię.

Okazuje się jednak, że niewyspane skowronki, również mogą być bardziej podatne na przybycie dodatkowych kilogramów. Nowe badania dowodzą, że typ skowronka, gdy się nie wyśpi, to tyje. Badacze doszli do takich wniosków, analizując dane 390 zdrowych osób w wieku 22-35 lat.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Kiedy skowronki zaczynają tyć?

Gromadzenie się tłuszczu u tzw. rannych ptaszków, zwłaszcza w okolicy brzucha, następuje, gdy:

  • u skowronków długość snu wynosi poniżej 6 godzin
  • efektywność snu jest poniżej 85 proc. (ffektywność mierzymy za pomocą kwestionariusza snu Pittsburgh),
  • a czuwanie po położeniu się spać trwa więcej niż 60 min.

Jaki to ma wpływ na organizm?

Otóż krótki lub fragmentaryczny sen inicjuje reakcje w osi podwzgórze-przysadka, co wiąże się z podwyższonym stężeniem kortyzolu i zwiększonym ciśnieniem krwi, upośledzonym metabolizmem glukozy oraz zainicjowaniem procesów odkładania tłuszczu, szczególnie tłuszczu na brzuchu.

Jak temu zapobiegać?

Jak radzi prof. Stachowska, "higiena snu jest najważniejsza". By uniknąć otyłości brzusznej u skowronków, należy odpowiednio szybko kłaść się spać, by spać minimum 6 godzin dziennie. Szybsze zasypianie z pewnością umożliwi wyciszenie się i brak nadmiernego myślenia oraz spanie w chłodniejszym pomieszczeniu.