Jest projekt nowej siedziby NFZ. Koszt budowy opiewa na ponad 50 milionów złotych
Powstanie nowa siedziba Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. Budowa obiektu, za niecałe 57 mln złotych, ma ruszyć jeszcze w tym roku. Wpłynął już wniosek o wydanie pozwolenia na budowę do Urzędu Miasta.
Trwają jeszcze prace projektowe nad nową siedzibą świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (ŚOW NFZ). Umowa z wykonawcą została podpisana w marcu 2022 roku. Czas realizacji inwestycji to 26 miesięcy, a jej całkowity koszt wyniesie ok. 56,8 mln złotych.
W tej sprawie zabrała głos Beata Szczepanek, rzecznik prasowy ŚOW NFZ, informując, że "budowa będzie finansowana z Funduszu Inwestycyjnego Centrali NFZ, a jest to możliwe dzięki pozytywnej decyzji Rady Funduszu, która nastąpiła po akceptacji wniosku dyrekcji Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przez prezesa NFZ".
Nowa siedziba NFZ w Kielcach. "Poprawi komfort pracowników i pacjentów"
Okazuje się, że ta inwestycja była planowana już od wielu lat. Zgodnie z założeniami jesienią tego roku ma ruszyć budowa obiektu przy ul. Langiewicza w Kielcach, gdzie kiedyś mieścił się szpital dziecięcy. Pierwotnie miał stanąć przy ul. Wrzosowej, jednak plany uległy zmianie, tam teraz powstanie kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar.
Wykonawca jest w trakcie kompletowania niezbędnych dokumentów. Złożył już wniosek o wydanie pozwolenia na budowę do Urzędu Miasta w Kielcach. Jak wyjaśniła Szczepanek, "są już także uzgodnienia z Miejskim Zarządem Dróg w Kielcach dotyczące wjazdów i wyjazdów z przyszłej siedziby".
Szczepanek przekazała, że "pierwsze prace budowlane powinny ruszyć jesienią". Jej zdaniem nowy obiekt ŚOW NFZ "poprawi komfort nie tylko pracowników, ale przede wszystkim pacjentów". - Obecna siedziba przy ulicy Jana Pawła II w Kielcach traci stopniowo swoją funkcjonalność – dodała.
Budynek będzie nowoczesny i funkcjonalny
Obecny oddział mieści się w czterech budynkach, z czego tylko jeden należy do NFZ. – Za wynajem pozostałych pomieszczeń oddział musi płacić. Jest to też dużą uciążliwość w bezpośredniej komunikacji między wydziałami – wskazała Szczepanek.
Co więcej, budynek jest objęty bowiem ochroną konserwatora zabytków, przez co nie można w nim przeprowadzić generalnego remontu. Jego infrastruktura nie jest dopasowana do osób z niepełnosprawnościami. Pacjenci też często narzekają na brak miejsc parkingowych.
Natomiast nowy budynek będzie zupełnie inny - nowoczesny i funkcjonalny składający się z siedmiokondygnacyjnej części biurowej oraz dwukondygnacyjnego segmentu dla petentów. Do dyspozycji ma być 140 miejsc parkingowych, w tym 15 dla osób z niepełnosprawnościami. To zarówno dla pracowników, jak i pacjentów.