Jego dłonie ważą 16 kilogramów. Bardzo cierpi, ale nie ma co liczyć na pomoc. "Dziecko diabła"

2022-12-20 14:16

Mówią na niego "dziecko diabła". Nastolatek cierpi na niezwykle rzadkie schorzenie. Gdy jego dłonie osiągnęły gigantyczny rozmiar, uniemożliwiły mu normalne funkcjonowanie. Każda z nich waży osiem kilogramów i ma długość ponad 38 centymetrów. Chłopiec przeszedł operację, która nie dała oczekiwanego rezultatu.

Mohammad Kaleem
Autor: Screen YouTube/Truly/The Teen With The Giant Hands Jego dłonie ważą 16 kilogramów. Bardzo cierpi, ale nie ma co liczyć na pomoc. "Dziecko diabła"

16-letni Mohammad Kaleem, który mieszka w Indiach w stanie Jharkhand, choruje na makrodaktylię tzw. rodzaj gigantyzmu. To niezwykle rzadkie schorzenie dotknęło jego dłoni, czyniąc je gigantycznymi i ciężkimi. Dlatego, że łącznie ważą 16 kilogramów, czyli każda z nich po osiem kilogramów. Mają długość ponad 38 centymetrów. Sąsiedzi i jego rówieśnicy mówią, że ma "dłonie Hulka".

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do reumatologa?

Jest obiektem drwin i wyzwisk. "Dziecko diabła"

Historia chłopca została opisana na łamach indyjskiego portalu "TimesNow". Na co dzień musi mierzyć z drwinami ze strony lokalnej społeczności – sąsiadów i rówieśników. Pod jego adresem padają różne wyzwiska, na przykład to, że jest "dzieckiem diabła". Mohammad nie mógł też uczęszczać do szkoły, ponieważ dyrekcja nie wyraziła na to zgody. Swoją decyzję uzasadniła tym, że uczniowie się go boją.

Dziesięć lat temu chłopiec, mając sześć lat, przeszedł skomplikowaną operację, która miała zmniejszyć rozmiar jego dłoni. Jego ojciec miał nadzieję, że interwencja chirurgiczna zmieni życie jego syna. Niestety tak się nie stało. Zabieg jedynie pogorszył stan chłopca – jego dłonie zrobiły się większe i uległy kolejnym deformacjom. Od tego czasu Mohammad musi polegać na innych. Nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Bliscy pomagają mu w wykonywaniu codziennych czynności, nawet podczas jedzenia czy kąpieli.

Makrodaktylia inaczej przerost palców

Na całym świecie blisko 300 osób cierpi na makrodaktylię. Ta rzadka choroba powoduje, że palce dłoni lub stóp przybierają odmienny kształt i gigantyczny rozmiar. Powodem jest przerost kości i tkanki miękkiej. Innym objawem tej przypadłości jest zrośnięcie się lub wykrzywienie palców, którym towarzyszy także ból.

Do tej pory nie odkryto żadnego konkretnego czynnika wywołującego makrodaktylię. Ustalono jedynie, iż nie jest przekazywana potomstwu przez rodziców. Leczenie chirurgiczne może nie przynieść oczekiwanego efektu, jak to miało w przypadku Mohammada, czyli nie zapewnia 100 proc. sprawności.