Jedna nieprzespana noc postarza mózg o 2 lata. Jest też dobra informacja

2023-03-03 10:28

Wystarczy 8 godzin bez snu, aby zaszkodzić zdrowiu mózgu. W "Journal of Neuroscience" czytamy, że bezsenna noc może postarzać ten organ nawet o 2 lata. Jest jednak na to sposób.

Jedna nieprzespana noc postarza mózg o 2 lata. Jest też dobra informacja
Autor: Getty Images Jedna nieprzespana noc postarza mózg o 2 lata. Jest też dobra informacja

Badanie opublikowane 20 lutego w "Journal of Neuroscience" udowadnia, że jedna noc bez snu wiąże się ze zmianami strukturalnymi w mózgu. Naukowcy twierdzą, że zarwanie nocy postarza mózg o rok do dwóch lat.

Poradnik Zdrowie: Epidemia bezsenności - webinar z psychiatrą

Jak brak snu wpływa na mózg?

Nieprzespanie tylko jednej nocy może sprawić, że skany mózgu pokażą drastyczne zmiany strukturalne w tym organie.

Na potrzeby badania oszacunkowano „wiek mózgu” na podstawie skanów rezonansu magnetycznego (MRI) mózgów osób mających problemy ze snem ze skanami mózgów osób, które przespały całą noc.

134 uczestników podzielono na cztery grupy: 

  • całkowity brak snu (brak snu całą noc), 
  • częściowy brak snu (trzy godziny w łóżku przez jedną noc), 
  • chroniczny brak snu (5 godzin w łóżku każdej nocy przez pięć nocy),
  • grupa kontrolna (osiem godzin w łóżku każdej nocy). 

Wnioski były zaskakujące. Wystarczyła tylko jedna noc całkowicie pozbawiona snu, aby obraz z badań pokazał postarzenie się mózgu od roku do prawie dwóch lat. 

Wiek mózgu jest „bardzo interesującą miarą, jeśli chodzi o obserwowanie, jak zmienia się on po utracie snu” – powiedziała Judith Carroll, profesor nadzwyczajny psychiatrii i nauk biobehawioralnych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Jak zregenerować mózg po nieprzespanej nocy?

Dalsza część badania polegała na tym, że każdy z uczestników otrzymał szansę na całonocną regenerację organizmu. Po przespanej nocy ponownie wykonano rezonans magnetyczny. To umożliwiło naukowcom dostrzeżenie różnic w obrazach po nieprzespanej nocy i po odpoczynku.

Okazuje się, że efekt postarzenia się mózgu znikał po po nocy snu regeneracyjnego. Wystarczy zatem "odespać" nieprzespaną noc, by ponownie odmłodzić mózg.