Jak szybko i zdrowo zrzucić kilka kilogramów? 5 nawyków, dzięki którym pozbędziesz się "oponki"

2022-06-14 15:26

Jeśli chcesz schudnąć, warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób się odżywiasz. Nie chodzi wyłącznie o to, co jesz. Jak w zdrowy sposób pozbyć się zbędnych kilogramów? Dietetycy przedstawiają 5 wskazówek.

oponka
Autor: Getty Images

Jak schudnąć bez wyrzeczeń?

Proces odchudzania kojarzy się często z wyrzeczeniami, poświęceniami i nie lada wysiłkiem. Nie musi tak być. Kilka sprawdzonych technik i nawyków żywieniowych może zdziałać cuda. Eksperci uważają, że dzięki kilku niewielkim zmianom w codziennej rutynie szybko zrzucisz zbędne kilogramy i zachowasz dobre samopoczucie przez cały dzień. Co należy zrobić? Poznaj 5 rad od dietetyków.

W formie 24: jak schudnąć po 30-tce?

Zacznij dzień od błonnika

Wybór odpowiedniego śniadania może sprawić, że nie przejesz się później w ciągu dnia. 

„Spożywanie pełnoziarnistych produktów śniadaniowych może pomóc w utracie wagi, ponieważ błonnik utrzymuje nas dłużej w uczuciu sytości, zmniejszając ogólne spożycie kalorii w ciągu dnia" – dr Dana Ellis Hunnes, dietetyczka. 

Kawa czy herbata?

Odpowiedni wybór napojów pomoże odblokować maksymalny poziom spalania kalorii. 

„Czarna kawa i herbata to napoje bez kalorii, bogate w przeciwutleniacze, wykazujące działanie przeciwzapalne. Kiedy spożywamy kawę z dużą ilością cukru i wysokokalorycznych śmietanek, zamienia się ona w bombę kaloryczną, więc najlepiej obydwa napoje pić bez dodatków lub lekko słodzone z dodatkiem mleka roślinnego." - dodaje Hunnes.

Posiłek to okazja do praktykowania uważności

Przede wszystkim, spożywaj posiłki tylko wtedy, gdy czujesz głód. 

„Uważność to stan, który koncentruje się na chwili obecnej — byciu świadomym i akceptowaniu swoich myśli, uczuć i wiadomości płynących z ciała. Uważne jedzenie może mieć pozytywny wpływ na twoje zdrowie emocjonalne i fizyczne, związek z jedzeniem, a także na twoją wagę. Żołądek potrzebuje prawie 20 minut, aby wysłać wiadomość do mózgu, że jesteś najedzony. Świadome spożywanie posiłków pomoże w rozpoznaniu stanu nasycenia, co sprawi, że nie zjesz więcej, niż potrzebujesz." — wyjaśniła Alyssa Burnison, dietetyczka.

Wybierz dietę śródziemnomorską

Jedząc więcej tłustych ryb i warzyw, możesz zadbać o kondycję, jednocześnie zrzucając kilka kilogramów.

„Wzorzec żywieniowy w stylu śródziemnomorskim jest często oceniany jako najlepszy pod względem utraty wagi, ponieważ jest łatwy do przyjęcia i utrzymania w dłuższej perspektywie” – mówi jedna z ekspertek. 

„Głównym powodem, dla którego dieta śródziemnomorska jest tak skuteczna, jest to, że jest bogata w błonnik, ponieważ jest w dużej mierze oparta na roślinach. Błonnik pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, co może zmniejszyć poziom głodu i łaknienia. Błonnik sprawia również, że czujesz się pełny po jedzeniu, co ogranicza podjadanie” - kontynuuje.

Post przerywany

Liczenie kalorii może szybko stać się męczące. Z pomocą przychodzi tzw. post przerywany. Gdy organizm przez dłuższy czas nie otrzymuje pokarmu, uruchamia się proces spalania tłuszczu w celu uzyskania energii. Właśnie dlatego ta technika cechuje się wysoką skutecznością, gdy celem jest utrata masy ciała.

Czytaj też: Post przerywany - na czym polega i dla kogo jest odpowiedni?

Kalkulator BMI

kobieta
mężczyzna
dziecko
BMI dziecka
Normy BMI stosujemy dla dorosłych.
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.