Jak szczepienie przeciw COVID-19 wpływa na zdrowie psychiczne?

2021-09-13 13:12

Aby zbadać, jaki wpływ ma szczepienie przeciw COVID-19 na zdrowie psychiczne, grupa naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii przeprowadziła ankietę. Sprawdź, jakie wnioski wysunęli badacze!

Uczeni z Uniwersytetu Południowej Karoliny zaangażowali do badania osoby, które zostały zaszczepione przeciw SARS-CoV-2, w okresie między grudniem 2020 a marcem 2021. Z tej ankiety wyszło, że spośród 8 proc. uczestników otrzymanie szczepionki na koronawirusa zmniejszyło o 4 proc. ryzyko wystąpienia łagodniej depresji. U niektórych zminimalizowało nawet o 15 proc. ryzyko ciężkiej depresji.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Jak wyjaśnił Francisco Perez, zaszczepieni na COVID-19 odczuwają mniejszy stres psychiczny i są mniej przygnębieni. - Wynika z tego, że złagodzenie ryzyka zdrowotnego przekłada się na zmniejszenie stresu – dodał.

Amerykańscy naukowcy wywnioskowali też, że osoby po szczepieniu są 10 razy rzadziej hospitalizowani z powodu zakażenia wariantem Delta (inaczej wariantem indyjskim).

Na początku akcji szczepień przeciw COVID-19 w grudniu w Stanach Zjednoczonych uczeni przeprowadzili podobną ankietę. Okazało się, że ci, którzy mieli przyjąć szczepionkę w marcu br. w okresie oczekiwania, odczuwały wyższy poziom lęku i depresji. Osoby zaszczepione w pierwszej turze były w znacznie lepszej kondycji psychicznej.

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma naukowego „Plos One”.

Źródło: PAP

.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.