Jak ograniczyć picie alkoholu? Naukowcy wskazali niezawodną strategię

2022-12-28 9:26

Naukowcy odkryli skuteczny sposób, aby nakłonić ludzi do picia mniejszej ilości alkoholu. Ważne okazało się podkreślenie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka, ale nie tylko. Eksperci podsunęli także konsumentom prostą metodę, która pomoże osiągnąć cel. Połączenie tych dwóch rozwiązań przyniosło nieoczekiwane rezultaty.

Jak ograniczyć picie alkoholu? Naukowcy wskazali niezawodną strategię
Autor: Getty Images Jak ograniczyć picie alkoholu? Naukowcy wskazali niezawodną strategię

Nadmierne picie prowadzi nie tylko do raka. Nadużywanie alkoholu wiąże się z całym szeregiem problemów, w tym z przedwczesną śmiercią, chorobami serca, problemami trawiennymi i zwiększonym ryzykiem demencji. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tych groźnych konsekwencji.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Jak pić mniej? Niezawodna strategia

Naukowcy w 2021 roku przeprowadzili szereg analiz, dążąc do opracowania sposobu, który pomógłby ludziom zrozumieć szkodliwość alkoholu i ograniczyć jego spożycie. W badaniu wzięło udział prawie 1,5 tys. osób.

Po opracowaniu wyników, naukowcy zgodnie uznali, że szczególnie jedno rozwiązanie dało najwięcej korzyści. Chodzi o kombinację komunikatów - dlaczego warto zredukować ilość spożywanego alkoholu i jak to zrobić. Zdaniem ekspertów to najskuteczniejsze metody promowania dobrego zdrowia.

– Odkryliśmy, że powiązanie informacji o wpływie alkoholu na ryzyko raka z konkretną czynnością – liczeniem drinków – spowodowało, że osoby pijące zmniejszyły ilość spożywanego alkoholu – powiedziała ekonomistka i psycholożka Simone Pettigrew z The George Institute for Global Health.

Na potrzeby badania przygotowano trzy ankiety: pierwszą wypełniło 7995 osób, trzy tygodnie później 4588 osób ukończyło drugą, a trzy tygodnie później 2687 osób ukończyło ostatnią ankietę. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, którym pokazywano różne reklamy i komunikaty dotyczące spożywania alkoholu.

Tak, alkohol powoduje raka. Lepiej zacznij liczyć drinki

Największy sukces odnotowano w grupie, której pokazywano reklamę telewizyjną łączącą alkohol i raka wraz z sugestią, aby liczyć swoje drinki. Reklama ta była jedną z najskuteczniejszych w zachęcaniu ludzi do próby ograniczenia spożycia alkoholu.

Była to również jedyna kombinacja, w której ludzie faktycznie znacznie zmniejszyli spożycie alkoholu w ciągu sześciu tygodni.

– Wiele osób nie wie, że alkohol jest czynnikiem rakotwórczym – powiedziała Pettigrew i dodała – To ważna informacja, do której osoby pijące powinny mieć dostęp. Ale mówienie ludziom, że alkohol powoduje raka, to tylko część rozwiązania – musimy również dać im sposoby na podjęcie działań w celu zmniejszenia ryzyka.

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg