Jak odtłuścić wątrobę? Wystarczą 22 minuty dziennie

2023-03-20 17:20

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby związane jest ze stylem życia, lecz dotyka zwłaszcza osób otyłych. Nieleczone może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby czy nowotwór tego narządu. Naukowcy odkryli jednak, że wystarczą zaledwie 22 minuty dziennie, by wątroba odetchnęła z ulgą.

Jak odtłuścić wątrobę? Wystarczą 22 minuty dziennie
Autor: Getty Images Aktywność fizyczna zapobiega tej groźnej chorobie wątroby. Wystarczy tyle minut dziennie

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to choroba, która odnosi się do szeregu zmian będących wynikiem nagromadzenia się zbyt dużej ilości tłuszczu w wątrobie. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów na wczesnym etapie, jednak z biegiem czasu może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym niewydolności wątroby, a nawet raka tego narządu.

Do głównych przyczyn niealkoholowego stłuszczenia wątroby można zaliczyć nadwagę lub otyłość. Rozwojowi tej choroby sprzyja zwłaszcza nadmiar tłuszczu w okolicy talii.

W formie 24: sposoby na odtrucie wątroby

Sposoby na odtłuszczenie wątroby. Kluczowa aktywność fizyczna

Jednym ze sposobów, które pomagają w zapobieganiu nadmiernemu obtłuszczeniu wątroby jest utrzymanie prawidłowej wagi dzięki wdrożeniu zbilansowanej diety oraz regularnym dawkom ruchu. O ile zasady utrzymania prawidłowej wagi, jeśli chodzi o dietę, są dobrze znane, o tyle ilość ćwiczeń zapobiegających przed niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, nie była do końca znana. Badacze postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu, opracowując na podstawie zebranych danych, minimalną liczbę minut aktywności fizycznej dziennie.

W tym celu wykorzystano 14 badań dotyczących interwencji ruchowych, w których udział wzięło łącznie 551 uczestników ze stłuszczeniem wątroby. W metaanalizie uwzględniono dane takie jak wiek, płeć, BMI, zmiana masy ciała, przestrzeganie harmonogramu ćwiczeń oraz poziom tłuszczu w wątrobie szacowany za pomocą rezonansu magnetycznego.

Poprawa stanu wątroby szacowana była jako redukcja tłuszczu w wątrobie o 30 proc. Badania dowiodły, że prawdopodobieństwo uzyskania takiego wyniku za pomocą aktywności fizycznej było 3,5 razy większe, niż w przypadku innych metod.

Naukowcy ustalili też najlepszą dawkę ćwiczeń. Badania wykazały, że 39 proc. pacjentów, którzy uprawiali 150 min lub więcej szybkiego marszu tygodniowo (czyli ok. 22 minuty dziennie), byli w stanie osiągnąć zdrowy próg wątrobowy. Natomiast osoby, które ćwiczyły krócej, uzyskały ten wynik w zaledwie 25 proc.

Co ciekawe, wyniki tego badania pokrywają się z zalecaną dawką ćwiczeń przez Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne, Europejskie Towarzystwo Badań na Wątrobą oraz NHS.

- Nasze odkrycia mogą dać lekarzom pewność, że będą zalecać ćwiczenia fizyczne jako leczenie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby - podkreślił autor badania i profesor nadzwyczajny w Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center, Jonathan Stine.

Jednocześnie Stine dodał, że szybki spacer czy lekka jazda na rowerze przez pół godziny dziennie pięć razy w tygodniu, to tylko jeden z przykładów programu, który spełnia te kryteria. Liczy się każda dawka ruchu, niezależnie od tego, czy jest to marsz czy bieganie, czy siłownia. Najważniejsze, by być sprawnym fizycznie i walczyć z nadwagą.