Jak choroby dziąseł wpływają na serce i psychikę?

2021-12-21 9:15

Nowe analizy przeprowadzone na University of Birmingham sugerują, że osoby, które zmagają się z nieprawidłowościami w obrębie dziąseł są bardziej narażone na schorzenia układu sercowo-naczyniowego i choroby psychiczne. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie BMJ Open.

choroby dziąseł
Autor: Getty Images

Tego typu badanie zostało przeprowadzone po raz pierwszy. Opierało się na danych pochodzących z dokumentacji od lekarzy rodzinnych i dotyczyło ponad 64 tys. pacjentów, u których historia choroby wskazywała na wcześniejsze przebycie chorób przyzębia - w tym zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia (stan, który występuje, gdy choroba dziąseł nie jest leczona i może prowadzić do utraty zębów). 

Higiena jamy ustnej

Prawie 61 tys. pacjentów, których dokumentację wzięto pod uwagę miało zapalenie dziąseł, a ponad 3,3 tys. zapalenie przyzębia. Dane tych pacjentów porównano z danymi ponad 250 tys. pacjentów, u których w historii choroby nie było informacji na temat chorób przyzębia. Średni wiek badanych osób wynosił 44 lata, z czego 43 proc. stanowili mężczyźni, a 30 proc. osób paliło nałogowo papierosy. Wskaźnik masy ciała (BMI), pochodzenie etniczne i inne czynniki, które wzięto pod uwagę były również podobne we wszystkich grupach.

Celem analizy było sprawdzenie, u ilu pacjentów z chorobą przyzębia oraz u ilu pajcnetów bez tego typu schorzeń rozwijają się choroby układu krążenia (np. niewydolność serca, udar, otępienie naczyniowe), zaburzenia kardiometaboliczne (np. wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2), choroby autoimmunologiczne (np. zapalenie stawów, cukrzyca typu 1, łuszczyca) i zły stan zdrowia psychicznego (np. depresja, lęk i poważna choroba psychiczna) w okresie obserwacji trwającym średnio około trzy lata.

Eksperci odkryli, że u pacjentów z historią chorób przyzębia na początku badania diagnozowano jedno z wyżej wymienionych schorzeń w okresie około trzech lat w porównaniu z kohortą bez chorób przyzębia na początku badania. Wyniki badania wykazały zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę psychiczną (37 proc.), ryzyko zachorowania na chorobę autoimmunologiczną wzrosło o 33 proc., ryzyko rozwoju choroby sercowo-naczyniowej wzrosło o 18 proc., a ryzyko wystąpienia zaburzeń kardiometabolicznych wzrosło o 7 proc. (przy znacznie wyższym ryzyku wystąpienia cukrzycy typu 2 – 26 proc).

"Zły stan zdrowia jamy ustnej to problem powszechny, który przyczynia się do znacznego obniżenia jakości życia. Do tej pory niewiele było wiadomo na temat jego powiązania z występowaniem chorób przewlekłych. Znaleźliśmy dowody na to, że choroba przyzębia wydaje się być związana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób przewlekłych. Ponieważ choroby przyzębia są bardzo powszechne, zwiększone ryzyko innych przewlekłych schorzeń może stanowić znaczne obciążenie dla zdrowia publicznego" - powiedział współautor badania, dr Joht Singh Chandan z University of Birmingham.