Harmonogram szczepień przeciw COVID-19 do końca marca 2021. Sprawdź, kto zostanie zaszczepiony!

Przedstawiamy harmonogram szczepień przeciw COVID-19 w Polsce do końca pierwszego kwartału 2021. Zobacz, kto będzie mógł się zaszczepić do 31 marca.

Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 rozpoczął się 27 grudnia 2020 roku. Jego realizację utrudniają zmiany w harmonogramie dostaw szczepionek przeciw COVID-19. Według informacji podawanych przez rząd w grudniu 2020 roku producenci zadeklarowali dostarczenie 14 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Tymczasem zgodnie z aktualnymi szacunkami w pierwszym kwartale tego roku trafi do nas nieco ponad 8 mln dawek szczepionki. Rząd szacuje, że jeśli ten scenariusz się sprawdzi, to na przełomie marca i kwietnia w Polsce będą zaszczepione 3 mln osób.

Na dzień 24 lutego 2021 w Polsce zostało wykonanych 2 832 659 szczepień.

Harmonogram szczepień przeciw COVID-19 - kto i kiedy otrzyma szczepionkę 

Poniżej przedstawiamy harmonogram szczepień przeciw COVID-19 do końca I kwartału 2021 roku: 

1. Do 7 marca - zakończenie szczepienia nauczycieli.

2. Od 7 marca - wznowienie szczepień uzupełniających dla kadry medycznej. Dla tej grupy przeznaczony jest preparat AstraZeneca.

3. 15 marca - rozpocznie się proces szczepień osób przewlekle chorych z grupy 1B. Zgodnie z rozporządzeniem szczepienia przysługują osobom urodzonym po 1961 roku, u których istnieje wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Obejmą one osoby:

  • dializowane,
  • z nowotworami w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19,
  • poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej
  • po przeszczepach

Zgodnie z wytycznymi pacjenci z powyższej grupy będą szczepieni preparatami Pfizera i Moderny.

4. 22 marca - ruszą szczepienia służb mundurowych (grupa 1C) oraz osób w wieku 60 - 65 lat. Dla tych dwóch grupa przeznaczona jest szczepionka AstraZeneca.

Jak podkreślił pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk, harmonogram szczepień uzależniony jest od dostaw preparatów przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Dodał, że mamy zapas szczepionek, ale bez płynności dostaw nie uda się zrealizować zakładanego planu.

Polecamy:

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE