Grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19 [NOWE BADANIA]

2020-10-16 8:11

Z dwóch opublikowanych niedawno w naukowym magazynie Blood Advanced badań wynika, że grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19. Badania te dowodzą, że osoby z pewną grupą krwi są odporniejsze na zakażenie koronawirusem, a jeśli do niego dojdzie, mogą łagodniej przechodzić chorobę.

Grupa krwi
Autor: Getty Images

Analizy przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Hematologii (ASH) na łącznej próbie ponad 470 tys. osób zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 w Danii wykazały, że osoby z grupą krwi 0 nie tylko mają mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia, ale również rzadziej zapadają na najcięższe formy COVID-19.

Dane te porównano następnie z wynikami ponad 2,2 mln osób z całego świata chorych na COVID-19.

Z badań wynika, że w przypadku osób z grupą krwi 0 choroba ma zwykle łagodniejszy przebieg, istnieją też mniejsze szanse powikłań.  

Według badań ASH częściej wirusem SARS-CoV-2 zakażają się osoby o grupie krwi A i B. W ich przypadku również częściej dochodzi do zgonu wskutek COVID-19.

Autorzy badań podkreślają, że poza grupą krwi wpływ na przebieg choroby mają inne schorzenia, na które cierpi pacjent, jego wiek, ewentualna otyłość czy nadciśnienie tętnicze.

Co sprawia, że osoby z grupą krwi 0 są odporniejsze na koronawirusa? Naukowcy przypuszczają, że ważnym czynnikiem chroniącym przed zakażeniem koronawirusem mogą być znajdujące się w grupie krwi 0 przeciwciała anty-A oraz anty-B.

Z badania wykonanego w szpitalu w kanadyjskim Vancouver na około 100 pacjentach, na które powołuje się "Blood Advanced", wynika, że zdecydowaną większość osób w stanie krytycznym po zakażeniu SARS-CoV-2 stanowili pacjenci z grupami krwi A oraz AB.

Cytowana przez agencję PAP Cristina Arbona z Hiszpańskiego Towarzystwa Hematologii i Hemoterapii (SEHH) powiedziała, że opublikowane w “Blood Advanced” badania potwierdzają wcześniejsze obserwacje zespołów lekarskich na świecie, że grupa krwi może mieć związek ze sposobem przebiegu COVID-19. Zaznaczyła jednak, że istnieje szereg innych wypadkowych, od których uzależniony jest proces reakcji organizmu na zakażenie, takich jak np. przewlekłe choroby, na które cierpi pacjent.

"Zaletą tych badań jest fakt, że zostały one przeprowadzone na bardzo dużej próbie badawczej oraz, że potwierdzają istniejące wcześniej przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zakażenia” - dodała Arbona.

Ratownik medyczny o ciężkiej pracy w czasie epidemii koronawirusa
Sonda
Czy masz grupę krwi 0?