Groźna bakteria w sałatce jarzynowej ze znanego sklepu. Uważaj na ten produkt
W Polsce wręcz zajadamy się sałatką jarzynową, która bez wątpienia zasługuje na miano królowej sałatek. Można przygotować ją samemu w domu lub kupić gotową w sklepie. Jeśli sięgacie po drugą z opcji, to musicie wiedzieć, że pojawiło się nowe ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jedną partię tego produktu wycofano z rynku. Winna groźna bakteria, która wywołuje zatrucie pokarmowe. Sprawdź więcej szczegółów.
Wycofana partia sałatki jarzynowej
15 marca Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Na celowniku znalazła się sałatka jarzynowa wyprodukowana przez firmę SEKO S.A. Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła badania pięciu próbek tego produktu. W jednej z nich zidentyfikowano zanieczyszczenie pałeczką Salmonelli, będącej bardzo częstą przyczyną zatruć pokarmowych.
Konkretnie chodzi o sałatkę jarzynową 250 g o numerze partii: 31 03 2024 047 AN, kodzie kreskowym: 5906734899833 oraz terminie przydatności do spożycia: 31.03.2024 r. Producentem jest SEKO S.A. znajdujący się pod adresem Zakładowa 3 w miejscowości Chojnice (89-620), a wspomniana sałatka wyprodukowana została dla Polskich Supermarketów Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II, 00-133 Warszawa.
GIS ostrzega przed sałatką jarzynową
GIS ostrzega, aby nie jeść tego produktu. Jeśli wystąpią pierwsze objawy zatrucia pokarmowego po spożyciu sałatki jarzynowej objętej komunikatem, należy zgłosić się do lekarza. Oto dolegliwości, których nie należy bagatelizować, m.in.
- nudności,
- wymioty,
- bóle brzucha,
- gorączka,
- biegunka,
- odwodnienie.
Jak czytamy na stronie gov.pl, „pierwsze symptomy choroby pojawiają się w okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym”.
GIS przekazał w komunikacie, że bezpośrednio po otrzymaniu informacji o zidentyfikowaniu bakterii wycofał w całości towar, który został rozdystrybuowany do znanej sieci sklepów spożywczych POLOmarket. Z kolei konsumenci zostali poinformowani o wycofaniu produktu oraz możliwości jego zwrotu.
Polecany artykuł: