GIF wycofuje znany neuroleptyk stosowany w leczeniu schizofrenii

2021-10-13 15:12

Wczoraj Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał popularny lek stosowany m.in. w leczeniu schizofrenii. Preparat zostanie wycofany na terenie całego kraju.

Aribit to lek przeciwpsychotyczny. Decyzja dt. wycofania preparatu dotyczy tylko jednej serii neuroleptyku i była skutkiem stwierdzenia wady jakościowej, a dokładniej „stabilności długoterminowej w zakresie parametru: zawartość substancji czynnej arypiprazolu”.

Jak przechowywać leki

Wycofany preparat ten jest stosowany w leczeniu:

  • epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim w przebiegu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego typu I oraz zapobieganie nowym,
  • epizodów maniakalnym u chorych, u których występują głównie epizody maniakalne, a którzy odpowiadają na leczenie arypiprazolem epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim w przebiegu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego typu I u młodzieży po 13. rż.,
  • schizofrenii u dorosłych i młodzieży po 15. rż.

Szczegółowe informacje o wycofanym leku:

Aribit (Aripiprazolum)

tabletki 30 mg

numer serii: 011020

data ważności: 10.2023

GIF w swojej decyzji argumentuje „wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym, z jaką mamy do czynienia w niniejszej sprawie, nie wymaga dowodów przeprowadzonych na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia. W tym znaczeniu inspekcja farmaceutyczna ma za zadanie reagować, gdy jest ono potencjalnie zagrożone”.

Źródła:

RDG, online: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4281, dostęp 13.10.2021

URPL, online: http://leki.urpl.gov.pl/files/42_Aribit.pdf, dostęp 13.10.2021

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.