Czy geny decydują o rozwoju chorób przewlekłych u osób otyłych?

2022-01-27 8:40

Genetycy ujawnili, dlaczego niektóre osoby z otyłością pozostają względnie zdrowe, podczas gdy inni z tą chorobą zapadają na różnego rodzaju schorzenia, takie jak cukrzyca typu 2 i choroby serca, które z uwagi na przewlekły charakter rzutują na ich resztę życia.

Otyłość a geny
Autor: Getty Images

Każda osoba z BMI powyżej 30 jest uważana za otyłą, ale dwie osoby z tym samym BMI mogą mieć nagromadzone różne ilości tłuszczu w organizmie, który rozkłada się w różnych miejscach w całym ciele.

Tłuszcz gromadzony pod skórą, objawiający się większym brzuchem lub podwójnym podbródkiem jest uważany za mniej szkodliwy niż tłuszcz gromadzony wokół narządów, takich jak wątroba i serce. To geny, z którymi się rodzimy, decydują o tym, jak i gdzie tłuszcz jest przechowywany. Ze względu na to, gdzie nadmiar tłuszczu się odkłada, naukowcy rozróżniają „korzystną” lub „niekorzystną” otyłość.

Czytaj też: Kalkulator BMI - jak obliczyć wskaźnik BMI?

Osoby z genami decydującymi o tym, że wyższy poziom tłuszczu gromadzi się w okolicy wątroby i trzustki wiąże się to z wyższym ryzykiem chorób, takich jak m.in. cukrzyca typu 2. U osób, w przypadku których ten tłuszcz nie gromadzi się wokół narządów, istnieje niższe ryzyko wystąpienia tych schorzeń.

Zespół badaczy odkrył, że dolegliwości, takie jak choroba wieńcowa, udar i cukrzyca typu 2 są bezpośrednio związane z genami, które określają, czy dana osoba ma „korzystną otyłość”.

Badacze przestrzegają jednak, że bez względu na to, czy ktoś ma "korzystną" czy "niekorzystną" otyłość, stanowi ona poważne zagrożenie dla zdrowia oraz że osoby z dobrymi genami otyłości nadal są narażone na zwiększone ryzyko chorób, takich jak kamica żółciowa, astma czy łuszczyca.

Naukowcy twierdzą, że wyniki badań mogą pomóc lekarzom określić, czy powinni skupiać się na negatywnych skutkach otyłości u pacjenta, czy też zalecić działania prowadzące do utraty wagi.

Należy podkreślić, że choć identyfikacja przyczyn chorób związanych z otyłością jest bardzo ważna, to dobre geny nigdy nie zastąpią zdrowego stylu życia.

Chirurgiczne leczenie otyłości