Farmaceutka została nową ministrą zdrowia. Co wiemy o Ewie Krajewskiej?

2023-11-28 10:11

27 listopada zaprzysiężono rząd Mateusza Morawieckiego. Większość nowych ministrów to debiutanci na tych stanowiskach. Nie inaczej jest z ministrą zdrowia, która nie zajmowała dotychczas żadnego rządowego stanowiska. Dała się za to poznać jako Główny Inspektor Farmaceutyczny - niekoniecznie z dobrej strony.

Farmaceutka została nową ministrą zdrowia. Co wiemy o Ewie Krajewskiej?
Autor: GettyImages Farmaceutka została nową ministrą zdrowia. Co wiemy o Ewie Krajewskiej?

Ewa Krajewska, nowa ministra zdrowia - kim jest? 

Ewa Krajewska, nowa ministra zdrowia w rządzie Morawieckiego, wcześniej piastowała urząd Głównego Inspektora Farmaceutycznego od 2021 roku. Ponadto, jak podaje strona ministerstwa, przed pracą w GIF, pełniła funkcję zastępczyni dyrektora w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

Jej jeszcze wcześniejsze dokonania to m.in. praca w redakcji branżowego pisma dla farmaceutów, stanowisko asystentki, a następnie kierowanie działem farmacji szpitalnej.

CZYTAJ TEŻ: Będzie jeszcze trudniej dostać się do specjalisty. Ministerstwo Zdrowia wycofało projekt

Kierowca ministra Glińskiego złamał przepisy. Jego ludzie wjechali pod zakaz

Podczas pełnienia funkcji Głównego Inspektora Farmaceutycznego zarzucano Ewie Krajewskiej niekompetencję, m.in. z powodu braku właściwego nadzoru nad szczepionkami przeciwko COVID-19. 

Jak sprawdzi się na stanowisku ministra zdrowia? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowo obrana ministra nie będzie miała zbyt długiego czasu urzędowania. Niektórzy już teraz tytułują nową ministrę „tymczasową”, z uwagi na fakt, że PiS nie ma większości parlamentarnej.

CZYTAJ TEŻ: Od sierpnia nowe zasady w przychodniach. Co się zmieni dla pacjentów?

Ewa Krajewska - wykształcenie

Ewa Krajewska jest absolwentką farmacji na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, specjalistką farmacji szpitalnej. Ponadto ukończyła studia podyplomowe MBA in Public Healthcare realizowane w konsorcjum pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Krakowską Szkołą Biznesu i Uczelnią Łazarskiego w Warszawie.

Z racji przejścia Ewy Krajewskiej do ministerstwa, jej stanowisko objął dotychczasowy dyrektor generalny GIF, Marcin Wójtowicz, który od 1999 roku pełni różne funkcje publiczne m.in. jako radca prawny w sektorze finansów publicznych.

CZYTAJ TEŻ: GIF zapowiada problemy z lekami przeciwbólowymi. Będą braki w aptekach?