Ekspert o szczepionkach przeciw COVID-19: nie byłyby dopuszczone, gdyby stanowiły dla nas zagrożenie

Rząd zakontraktował ponad 62 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Szczepionki, jakie są dostępne w Polsce to preparaty mRNA opracowane przez firmy Pfizer i BioNTech oraz Modernę. Jak wypadają one w ocenie eksperta?

Zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego NIZP-PZH dr hab. Rafał Gierczyński stwierdził, że „żadna z tych podawanych obecnie szczepionek przeciw COVID-19 dostępna na rynku UE i w Wielkiej Brytanii, nie powoduje namnażania wirusa SARS-CoV-2 w komórce”.

Na czym polega mechanizm działania szczepionki mRNA?

Jak wyjaśnił ekspert, „są to szczepionki wykorzystujące RNA (Comirnaty i Moderna) albo pozbawiony zdolności replikacji wektor wirusowy (AstraZeneca)”. - Jedną z różnic między szczepionkami RNA a wykorzystującą adenowirusa szczepionką wektorową jest to, że w jej przypadku dochodzi w komórce do transkrypcji, czyli przepisywania DNA na RNA – uściślił.

Dr hab. Rafał Gierczyński podkreślił, że szczepionki mRNA są to preparaty, które zawierają odpowiednio opakowaną cząsteczkę mRNA z większym lub mniejszym fragmentem genu S wirusa SARS-CoV-2. - Cząsteczka RNA stosowana w szczepionkach jest tak skonstruowana, by była jak najbardziej stabilna w naszej komórce, gdy dostanie się do cytoplazmy i by powstało na jej matrycy jak najwięcej cząsteczek białka S wirusa – dodał.

Oznacza to, że wyprodukowane białko S umieszczane jest następnie na powierzchni komórki. Tym sposobem komórka zachowuje się identycznie, jakby była zakażona koronawirusem, w wyniku czego uruchamia się odpowiedź immunologiczna organizmu. - Makrofagi i limfocyty postrzegają taką komórkę jako obcą i zaczynają ją niszczyć. W efekcie wytwarzane są przeciwciała dla obcego białka eksponowanego na powierzchni komórki – podsumował dr hab. Rafał Gierczyński mechanizm działania szczepionki mRNA.

Ekspert zwrócił też uwagę, że cząsteczki mRNA ze szczepionek przeciw COVID-19 lub wektora wirusowego ChAdOx1 ze szczepionki Astra Zeneca nie replikują się i nie powodują też replikacji innych wirusów w organizmie, np. wirusa HIV. - Takie fałszywe informacje się pojawiły. Jest to nieprawda, że pod wpływem szczepionki mRNA może dość do namnażania wirusa HIV – tłumaczył.

Przeczytaj też: Szczepionka Moderna – co o niej wiemy? Sprawdź skład preparatu!

Szczepionka wektorowa jako alternatywa dla szczepionek mRNA

Z kolei dr hab. Rafał Gierczyński, wyjaśniając mechanizm działania szczepionki wektorowej, zaznaczył, że w odróżnieniu od mRNA białko S wirusa SARS-CoV-2 jest zakodowane w DNA. Sam wektor to nieszkodliwy wehikuł, który bezpiecznie dostarcza do komórki DNA, w tym kodujące białko S. Jak powiedział ekspert, „jeśli szczepionka jest wektorowa, to kod białka S wirusa jest przepisywany, czyli transkrybowany z DNA na RNA w komórce naszego organizmu. - Powstaje wtedy na bazie matrycy DNA kilkanaście cząsteczek mRNA. Na każdej z nich powstają cząsteczki białka S wirusa – dodał. W ten sposób „tak dostarczany w szczepionkach materiał  - jak wyjaśnił ekspert - jest niereplikowany w komórce i po pewnym czasie ulega eliminacji”.

Niebawem powinna pojawić się wektorowa szczepionka AstraZeneca. Firma złożyła już wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkowe dopuszczenie do obrotu. Agencja planuje zająć się jego rozpatrzeniem na posiedzeniu pod koniec stycznia, co oznacza, że najprawdopodobniej na polskim rynku pojawi się w lutym.

Źródło: PAP

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE