Edyta Herbuś uraziła pielęgniarki kontrowersyjnym strojem. Tak się tłumaczy

2023-11-20 12:59

Gdy Edyta Herbuś opublikowała na swoim Instagramowym profilu zdjęcia, do których zapozowała w stroju stylizowanym na uniform pielęgniarki, uwieczniona w prowokujących pozach, w sieci zawrzało. Fotografie przedstawiające tancerkę w zmysłowym wydaniu uniformu pielęgniarskiego wywołały szeroką dyskusję. Pielęgniarki odpowiedziały.

Edyta Herbuś uraziła pielęgniarki kontrowersyjnym strojem. Tak się tłumaczy
Autor: PHOTO MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRSS /WARSZAWA Edyta Herbuś uraziła pielęgniarki kontrowersyjnym strojem. Tak się tłumaczy

Wiele pielęgniarek uznało to za kolejny przykład seksualizacji ich zawodu, co nie powinno mieć miejsca. W odpowiedzi na kontrowersje Edyta Herbuś opublikowała przeprosiny i przyjęła zaproszenie do udziału w spotkaniu live, mającym na celu omówienie problemu seksualizacji zawodów medycznych.

Poradnik Zdrowie - Kasze - rodzaje i właściwości

Edyta Herbuś obraziła pielęgniarki?

Pielęgniarki, które zobaczyły zdjęcia, postrzegały je jako kolejny przypadek seksualizacji ich zawodu, co uznają za niewłaściwe.

Mgr Anna Woda, pielęgniarka i członkini Fundacji Polki w Medycynie, podczas rozmowy z serwisem pacjenci.pl, podkreśliła jak bardzo szkodliwe, jest seksualizowanie zawodów medycznych. Wskazała, że tego typu stereotypy są krzywdzące nie tylko dla personelu medycznego, ale i dla pacjentów. Zwróciła uwagę na trudne sytuacje związane z seksualizacją zawodu, w tym dwuznaczne teksty czy zachowania naruszające cielesność personelu.

— To jeden z przykładów, gdy powielając bezrefleksyjnie stereotyp, wyrządzamy sporą krzywdę całej grupie oraz pacjentom. Pielęgniarki bardzo często spotykają trudne sytuacje związane z seksualizacją naszego zawodu: od dwuznacznych tekstów po seksualnie naznaczone gesty i zachowania, które naruszają nawet naszą cielesność – powiedziała mgr Anna Woda.

Edyta Herbuś uraziła pielęgniarki kontrowersyjnym strojem. Tak się tłumaczy
Autor: Instagram / Edyta Herbuś Edyta Herbuś uraziła pielęgniarki kontrowersyjnym strojem. Tak się tłumaczy

To nie pierwszy taki przypadek

Niedawno medialną burzę spowodował prezes CM Medyk w Rzeszowie, dr Stanisław Mazur. Zasugerował on, aby pracownice szpitala pełniły rolę kelnerów na bankiecie dla młodych lekarzy. Jak żartował, pozwoliłoby to zaoszczędzić na obsłudze i dać szansę pielęgniarkom na dodatkowy zarobek, a może nawet na znalezienie męża wśród lekarzy. Po licznych krytycznych komentarzach Stanisław Mazur przeprosił za swoje słowa. Inny niefortunny incydent ujawniła pielęgniarka, znana pod pseudonimem Siostra Bożenna, która poinformowała w mediach społecznościowych o istnieniu w innym rzeszowskim szpitalu instrukcji dla pielęgniarek, jaką kawę piją tam pracujący lekarze, wraz z informacjami, kto ile cukru dodaje.

Spotkanie live z udziałem Edyty Herbuś

Tancerka opublikowała na swoich Instagramie szczegółowe wyjaśnienie, w którym przyznała się do pomyłki i ogłosiła zamiar podjęcia stosownych kroków w tej kwestii.

- Mój dzisiejszy post niespodziewanie sprowokował ważny temat i dyskusję dotyczącą poważnego problemu, z którym zmagają się kobiety wykonujące zawód pielęgniarki — zaczęła post. — (...) Nie spodziewałam się takiej reakcji na moje zdjęcia, bo nie miałam świadomości o skali tego problemu. Ale słyszę was i współczuję, że spotykacie się z nieprzyjemnymi sytuacjami w swojej — tak ważnej i potrzebnej wszystkim pracy. Może warto poruszyć ten problem i zrobić np. live'a, dajcie znać, co o tym sądzicie i z kim najlepiej na ten temat porozmawiać?" — napisała.

W wieczornym spotkaniu live zatytułowanym "Strój pielęgniarki – rozmowy bez przemocy", wzięła udział Edyta Herbuś. Celebrytka wyraziła skruchę i zrozumienie dla problemu, jednocześnie podkreślając, że nie była świadoma skali tego zjawiska. W spotkaniu omówiono realia pracy pielęgniarek, ich odzież roboczą, a także znaczenie i wpływ seksualizacji zawodów medycznych. Wydarzenie to przyczyniło się do zwrócenia uwagi na ważną kwestię, jaką jest godność i szacunek dla personelu medycznego.

Reakcja Edyty Herbuś na kontrowersje oraz jej chęć do podjęcia dialogu została doceniona zarówno przez pielęgniarki, jak i internautów. Jej postawa, określona jako "niezwykle dojrzała", pokazała zdolność do refleksji oraz zamianę kontrowersji w konstruktywną dyskusję. Spotkanie live oraz zaangażowanie zarówno Edyty Herbuś, jak i środowiska pielęgniarskiego, podkreśla ważność szacunku i godności w profesjach medycznych, a także potrzebę walki ze szkodliwymi stereotypami.