Dziś czeka nas "noc tropikalna". Te osoby powinny szczególnie uważać

2022-06-18 14:05

Tej nocy większość z nas raczej nie będzie spała spokojnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł przed upałami - bardzo wysokie temperatury dadzą nam się we znaki nie tylko w dzień, ale również w nocy. Synoptycy w takich przypadkach mówią o nocach tropikalnych, a pierwsza tegoroczna taka noc czeka nas już w ten weekend. Dla kogo może być ona szczególnie groźna?

Dziś czeka nas noc tropikalna. Te osoby powinny szczególnie uważać
Autor: Getty Images

Noce tropikalne w naszym klimacie są rzadkością, chociaż z roku na rok pojawiają się coraz częściej. Jak ostrzegł Michał Ogrodnik, dyżurny synoptyk IMiGW, noc tropikalna czeka nas już w weekend z 18-go na 19-go czerwca. "To będzie tak zwana noc tropikalna, kiedy temperatury przekraczają 18 stopni" – powiedział Michał Ogrodnik.

Wiatr będzie słaby, w dalszym ciągu z kierunków południowo-zachodnich. "W niedzielę temperatura niemal w całej Polsce, z wyjątkiem jej północnej części, przekroczy 30 stopni Celsjusza. Na zachodzie może być nawet 35 stopni, dlatego wydaliśmy już ostrzeżenia przed upałami" – dodał synoptyk. 

W noc tropikalną temperatura jest trudna do zniesienia  

Noc tropikalna to zjawisko normalne w strefie zwrotnikowej, a i w Polsce spotykane coraz częściej, zwłaszcza w miesiącach letnich - od czerwca do końca sierpnia. O takiej nocy mówi się wówczas, kiedy temperatura mierzona przy powierzchni ziemi wynosi ponad 18 st. C. Tropikalne noce towarzyszą zwykle dziennym upałom, a w Polsce występują zazwyczaj wtedy, gdy do naszego kraju napłynie powietrze zwrotnikowe.

W najbliższy weekend najwyższe temperatury, zgodnie z komunikatem IMiGW, zanotuje siedem województw - to zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie oraz opolskie. Tam już obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami, a termometry wskażą nawet 33 st. C. W niedzielę temperatura będzie jeszcze wyższa.

Komu takie noce mogą najbardziej dokuczać?

W noc tropikalną trudno zasnąć, a najwięcej problemów mają z tym zwykle mieszkańcy dużych miast, które są miejskimi wyspami ciepła - temperatura na rozgrzanych w ciągu dnia betonowych ulicach i blokowiskach w nocy również jest dużo wyższa, niż na terenach niezabudowanych.

Nie pozostaje to bez wpływu na ludzki organizm: trudno się wtedy wyspać, nawet przy otwartym oknie. Osoby, które nie mają w domu klimatyzacji, po takiej nocy są zmęczone, rozkojarzone - i odwodnione, dlatego warto mieć przy łóżku szklankę z wodą.

W skrajnych przypadkach, kiedy naprawdę trudno wytrzymać, warto stosować metody wykorzystywane przez mieszkańców krajów tropikalnych, na przykład rozwiesić mokre prześcieradło i postawić za nim włączony wiatrak pokojowy.

Poradnik Zdrowie: udar słoneczny

Niestety, są również osoby, dla których noc tropikalna może być wręcz niebezpieczna, co ma związek z przewlekłymi chorobami, na które chorują. W czasie upalnych nocy - i dni - szczególnie powinni na siebie uważać chorujący na choroby układu krążenia, przede wszystkim na niewydolność serca (gdy pod wpływem upału i pocenia się rozszerzają się naczynia krwionośne, może dojść do spadku ciśnienia krwi), a także osoby z nadciśnieniem tętniczym. 

Upalne noce są również niebezpieczne dla cukrzyków, którzy mogą być wtedy bardziej narażeni na odwodnienie i wahania poziomu insuliny, a także chorych na astmę, u których może dojść wówczas do nasilenia objawów, co ma związek z przesuszoną śluzówką dróg oddechowych. W taką noc mogą zaostrzyć się również objawy atopowego zapalenia skóry oraz innych chorób dermatologicznych przebiegających ze świądem, czego przyczyną jest podrażniający skórę pot.