Działania Fundacji Rozwoju WUM

2019-10-29 7:59

Fundacja Rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powstała w 2017 r. z inicjatywy prof. Mirosława Wielgosia – rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Fundacja Rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z powodzeniem wspiera rozwój polskiej medycyny, pomaga chorym dzieciom oraz prowadzi edukację zdrowotną.

Działania Fundacji Rozwoju WUM
Autor: Materiały prasowe

Zbudowana sukcesami dotychczasowych projektów, planuje ich kontynuację i rozwój w kolejnych latach. W planach Fundacji jest wsparcie infrastruktury naukowo-badawczej i dydaktycznej, m.in. Centrum Symulacji Medycznych.

„Społeczność naszej Uczelni każdego dnia pomaga tysiącom pacjentów, przekazuje wiedzę studentom oraz prowadzi badania naukowe. Fundacja, nie tylko daje szansę kształcenia się studentom i doktorantom w najlepszych medycznych zespołach świata poprzez wyjazdowe stypendia naukowe, ale również prowadzi projekty związane z ochroną zdrowia” – podkreśla prof. Mirosław Wielgoś.

Projekty fundacji:

  • Fundacja Rozwoju WUM rozpoczęła nabór wniosków o stypendia wyjazdowe w roku 2020 dla doktorantów i studentów. W 3. edycji konkursu Fundacja przyzna po dwa stypendia:
  1. dla doktorantów - w wysokości 10.000 zł (dziesięć tysięcy złotych) brutto na okres nie krótszy niż 14 dni.
  2. dla studentów wszystkich wydziałów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - w wysokości 10.000 zł (dziesięć tysięcy złotych) brutto na okres nie krótszy niż 14 dni.

Naukowe stypendia wyjazdowe, zapewniające wzrost kompetencji i rozwój przyznawane są
od 2018 r. Dotychczas skorzystało z nich 4 studentów i 4 doktorantów.

Dotychczasowi laureaci mają znaczący dorobek naukowy w postaci  IF z prezentacji wyników swoich prac. Są kierownikami lub wykonawcami projektów naukowych. Ich doświadczenie naukowe obejmowało również staże naukowe. W przeszłości otrzymywali nagrody i wyróżnienia oraz stypendia za osiągnięcia naukowe.

Byli członkami komitetów organizacyjnych sympozjów naukowych, biorą aktywny udział w pracach organizacji studenckich, doktoranckich i towarzystw naukowych.

Celem konkursu jest przyznanie naukowych stypendiów wyjazdowych na wizyty w zagranicznych ośrodkach naukowych w ramach podnoszenia umiejętności i uzupełnienia wiedzy w zakresie nowych technik badawczych, terapeutycznych i diagnostycznych.

Środki finansowe na stypendia pochodzą ze środków Fundacji. Wyboru laureatów konkursu dokonuje Zarząd Fundacji w pełnym składzie, po dokonaniu oceny zgłoszonych wniosków.

Stypendium obejmuje wyjazd do wybranego przez laureata ośrodka zagranicznego, na okres nie krótszy niż 14 dni i wynosi 10 tysięcy złotych brutto.

„Aktualnie trwa nabór wniosków o stypendia wyjazdowe w roku 2020 dla doktorantów i studentów. Wspieranie młodych naukowców w realizowaniu projektów i staży zagranicznych to jeden z celów statutowych Fundacji. Dzięki naszemu wsparciu, wybitni studenci i doktoranci mogą realizować swoje pasje i wdrażać innowacyjne projekty naukowe w życie. Doceniamy talent, umiejętności i zaangażowanie studentów oraz doktorantów WUM w obszarze działalności naukowej. Konkurs na naukowe stypendia wyjazdowe dla to świetny, przynoszący mnóstwo satysfakcji projekt. Cieszę się, że możemy go kontynuować” – mówi Małgorzata Kozłowska – Prezes Fundacji Rozwoju WUM.

  • Fundacja wspiera finansowo Uniwersytecką Poradnię Psychologiczną (University Caunselling Services MUW), która od października br. wznowiła pracę.

Uniwersytecka Poradnia Psychologiczna oferuje studentom bezpłatną pomoc psychologów, psychologów klinicznych i seksuologa. Studenci mogą korzystać z:

  • poradnictwa psychologicznego,
  • coaching’u,
  • psychoedukacji,
  • krótkoterminowej terapii indywidualnej,
  • treningu biofeedback nakierowanego na zwiększenie,
  • efektywności radzenia sobie ze stresem,
  • konsultacji seksuologicznych.

Zespół 8 specjalistów (psychologów, seksuologów) kierowany przez dr Magdalenę Łazarewicz - psychologa i koordynatora Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej udziela porad i konsultacji w języku polskim i angielskim, w przygotowanym do tego celu gabinecie terapii indywidualnej, w budynku przy ul. Litewskiej 14 A. Studentom przebywającym na stypendiach wyjazdowych poradnia oferuje także konsultacje online przez Skype’a.

Dlaczego tak ważne jest utworzenie poradni psychologicznej dla studentów WUM?

Około 25% młodych ludzi doświadcza jakiegoś rodzaju problemów psychicznych w okresie studiów. Do najczęstszych problemów należą wysoki poziom stresu i lęku, depresja, występowanie myśli samobójczych, zaburzenia seksualne oraz zaburzenia osobowości. Badania prowadzone na WUM w ramach projektu SUPP – Adaptacja kulturowa, integracja i wsparcie psychospołeczne dla studentów zagranicznych wykazały, że ponad 25% studentów zagranicznych WUM często lub prawie cały czas czuje się samotnie (raport z badań dostępny jest na stronie www.supp.wum.edu.pl).

Powyższe dane wskazują na wysokie zapotrzebowanie studentów na wsparcie w optymalnym dla ich zdrowego rozwoju zmaganiu się z wyzwaniami wiążącymi się ze studiowaniem.

Studenci zagraniczni, poza doświadczaniem wyzwań z jakimi zmaga się większość młodych ludzi rozpoczynających naukę na wyższych uczelniach (wyprowadzenie z domu rodzinnego, kształtowanie własnej tożsamości, przystosowanie do nowego fizycznego i społecznego otoczenia, konieczność sprawnego zarządzania czasem, kryzysy związków romantycznych), zmagają się także z barierami językowymi, trudnościami w komunikacji i problemami związanymi z organizacją życia codziennego.

Wyzwaniem jest także często odmienność wartości, norm społecznych i nawyków studentów i społeczeństwa przyjmującego. Brak wsparcia skoncentrowanego na zapobieganiu wystąpieniu powyższych czynników i pomocy w skutecznym radzeniu sobie z nimi prowadzić może do doświadczania poczucia społecznego i emocjonalnego osamotnienia oraz braku efektywności w życiu osobistym i akademickim.

Uczelnia przyjmująca zdaje się być instytucją odpowiednią do dostarczania studentom kompleksowych programów wsparcia.

  • Dzięki pomocy finansowej Fundacji niepełnosprawne dzieci rehabilitowane są wg koncepcji Hallwick przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów (absolwentów i studentów WUM). Zajęcia terapeutyczne w wodzie prowadzone prowadzone są w Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym WUM.

Metoda Halliwick to unikalna terapia w wodzie i nauka pływania dla osób z zaburzeniami pochodzenia neurologicznego, słuchu i wzroku, jak również z zaburzeniami emocjonalnymi. Zajęcia dedykowane są dzieciom ze schorzeniami typu: zespół Downa, ADHD, autyzm, MPD, a także dzieciom po pierwszych, traumatycznych przejściach z wodą. Głównym celem tej metody jest nauczenie bezpiecznego i swobodnego poruszania się i przebywania w wodzie. Charakterystyczna i unikatowa jest forma nauczania – nowych umiejętności pływak nabywa poprzez udział w różnego rodzaju aktywnościach wodnych, zabawach i grach. 

Sesje Halliwick odbywają się indywidualnie tak aby każdy pływak miał swojego indywidualnego instruktora, który stosuje odpowiednie wsparcia odpowiednio do potrzeb i możliwości pływaka – bez względu na to czy pływak jest sprawny czy z niepełnosprawnością – tak aby mógł on w pełni wykorzystać swoje umiejętności oraz odnieść wszelkie korzyści płynące z zabaw i aktywności.

  • Fundacja Rozwoju WUM i SASA

Fundacja Rozwoju WUM współfinansowała wyjazdy studentów medycyny – wolontariuszy Fundacji SASA do Afryki. TanSASAnia jest jednym z projektów Fundacji SASA, którego myślą przewodnią jest pomoc w Szpitalu Św. Józefa w Moshi, w Tanzanii. Dzięki Fundacji studenci WUM mieli możliwość wykorzystania i pogłębiania swojej wiedzy zdobytej podczas studiów.

Uczestniczyli w warsztatach z zakresu ginekologii i położnictwa, pediatrii i chirurgii, prowadzonych przez lekarzy specjalistów. Pomagali w opiece nad pacjentami, brali udział w nocnych dyżurach i zwiększali wiedzę w zakresie chorób zakaźnych. Wolontariat był niezwykłą okazją do zdobycia bezcennego doświadczenia.

Zarząd Fundacji:

  • Małgorzata Kozłowska – Prezes Zarządu
  • prof. dr hab. n. med. Małgorzata Olszewska – Członek Zarządu, Katedra i Klinika Dermatologiczna
  • prof. dr hab. n. med.  Jacek Szaflik – Członek Zarządu, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki

Rada Fundacji:

  • prof. dr hab. n.med. Grzegorz Opolski  – Przewodniczący Rady, Kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Zieniewicz – Członek Rady, Kierownik Katedry Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz – Członek Rady
  • Iwona Węgrzyn-Bocheńska – Członek Rady
  • Honorowy Przewodniczący Rady – prof. dr hab. n. med. Andrzej Członkowski, Katedra i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki