Dorota Szelągowska o uzależnieniu: "Oczywiście, że się boję. Jestem przerażona"

2023-06-19 12:48

Dorota Szelągowska nie ukrywa swojego uzależnienia. Projektantka wnętrz przyznaje, że świadomość konsekwencji zdrowotnych nałogów ją przeraża.

Dorota Szelągowska o uzależnieniu: Oczywiście, że się boję. Jestem przerażona
Autor: instagram.com/dotindotin Dorota Szelągowska o uzależnieniu: "Oczywiście, że się boję. Jestem przerażona"

Dorota Szelągowska wzięła udział w panelu dyskusyjnym podczas festiwalu dla twórców internetowych o nazwie “See Blogers” w Łodzi. Mówiła tam o emocjach, które często pozostają niedostrzeżone przez nieustanny pęd, jakiego doświadczamy w życiu.

Poradnik Zdrowie: współuzależnienie

O konieczności zatrzymania się i emocjach

Szelągowska na wydarzeniu wystąpiła w roli prelegentki. Mówiła wówczas o tym, jak ważna jest umiejętność zatrzymania się. 

- Jeżeli człowiek jest w pędzie to wszystko mu tak mija szybko i on nawet nie wie, co chce zobaczyć i to zatrzymanie, chociaż brzmi tak poetycko, to ono jest ważne. Patrzmy co jest w naszej głowie i w naszym ciele, jakie emocje mamy wobec własnego życia - wygłosiła.

Dorota Szelągowska o strachu i uzależnieniu

Dorota Szelągowska w jednym z wywiadów opowiedziała o strachu, którego doświadcza przez nałóg. Słynna projektantka wnętrz jest bowiem uzależniona od palenia papierosów i to z tego powodu coraz częściej się boi. Przypomnijmy, że u jej mamy, Katarzyny Grocholi wykryto raka płuc

- Oczywiście, że się boję. Jestem przerażona. Jestem osobą palącą, która zdaje sobie sprawę z konsekwencji palenia, która nie chce już palić. Jestem osobą uzależnioną od papierosów i choroby związane z używkami są czymś koszmarnym, nie oszukujmy się. Natomiast nie jesteśmy na tyle mądrzy, żeby o tym myśleć w momencie, kiedy to robimy, tylko dopiero potem przychodzi moment otrzeźwienia - wyznała.

Projektantka cierpiała na nerwicę lękową

Dorota Szelągowska w ostatnim czasie dużo mówiła także na temat zdrowia psychicznego. Zachęcając innych do mówienia o swoich przeżyciach i kłopotach wyznała, że sama przez długi czas walczyła z nerwicą lękową

- Należy mówić o zdrowiu psychicznym, o depresji, o nerwicy lękowej, o wszelkich chorobach, bo bardzo ważne jest, żeby ludzie wiedzieli, jak się w takich przypadkach zachować, kiedy ktoś bliski jest chory. (...) Na pewno nie wolno podważać niczyich uczuć, nie mówić "weź się w garść" - powiedziała.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli ty lub ktokolwiek z twoich bliskich znajduje się w stanie kryzysu psychicznego, możesz skorzystać z bezpłatnej infolinii pod numerem telefonu 800 70 2222. Linia wsparcia jest linią całodobową. Po drugiej stronie telefonu dyżurują psycholodzy, którzy wskażą kolejne kroki działania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki