Dantejskie sceny w ośrodku dla seniorów pod Warszawą. Wiązanie pacjentów, zagrożenie życia

2023-01-02 15:13

Niegodziwe warunki bytowe, wiązanie pacjentów oraz niedobór wykwalifikowanych pacjentów – to wnioski pracowników z mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy przeprowadzili kontrolę w Europejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych w Konstancinie. W ich ocenie opieka nad podopiecznymi jest sprawowana w niewłaściwy sposób. Jak poinformowało RMF FM, kontrolerzy postanowili zawiadomić o tym fakcie prokuraturę.

Zbliżenie na dłonie starszej osoby
Autor: Getty Images Dantejskie sceny w ośrodku dla seniorów pod Warszawą. Wiązanie pacjentów, zagrożenie życia

W Europejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych w Konstancinie została przeprowadzona, jak doniosła radiostacja RMF FM, kontrola przez pracowników mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. W protokole oględzin tej placówki stwierdzono, iż osoby starsze nie mają zapewnionej właściwej opieki, co więcej, może ona zagrażać ich zdrowiu i życiu. Jak przekazali w sporządzonej dokumentacji, nie było też zaleceń lekarskich i gospodarki lekowej.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić po 50 r.ż.?

Konstancin: kontrola w domu opieki dla osób starszych  

Zdaniem kontrolerów w domu pomocy w Konstancinie stosowano nieakceptowalne formy opieki nad pensjonariuszami, m.in. wiązano pacjentów bez żadnego uzasadnienia. Zwrócili również uwagę na panujący w ośrodku bałagan, nienależyte warunki bytowe oraz brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Okazało się też, że brakowało dokumentów potwierdzających wykonanie usług opiekuńczych, a pracownicy, chociaż powinni, nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.

Kontrolerzy mazowieckiego Urzędu Wojewódzkie wydali zalecenie, aby zarówno sanepid, jak i Państwowa Inspekcja Pracy wszczęli postępowanie kontrolne w domu pomocy w Konstancinie.