Czy twoje dziecko boi się koronawirusa? Sprawdź, czego szuka w internecie

2020-05-21 13:46 Małgorzata Wójcik

Koronawirus jest jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz w internecie. Także przez dzieci. Badania pokazują, że niemal trzy czwarte polskich nastolatków obawia się o zdrowie bliskich w czasie pandemii.

Zamknięcie w domach spowodowało, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem. Trochę z powodu nauki, a trochę dlatego, że rodzice odpuścili – sytuacja wywołana pandemią była trudna i dla dzieci, zamkniętych w swoich domach, jak i dla dorosłych, zmagających się z pracą zdalną codziennymi obowiązkami.

Czy dzieci boją się koronawirusa?

Wielu rodziców, przeglądając w wyszukiwarkach historię wyszukiwań swoich dzieci dostrzegła, że powtarzały się w nich frazy związane z koronawirusem.  Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Matki i dziecka, które mówią, że niemal trzy czwarte (70 proc.) nastolatków obawia się o zdrowie bliskich w czasie pandemii. Co ciekawe, nie boją się o swoje zdrowie – do takich obaw przyznała się tylko jedna czwarta badanych dzieci.  

Badanie ankietowe przeprowadzili w kwietniu 2020 r. specjaliści z Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka. Objęto nim 2408 nastolatków z całej Polski w wieku 11-18.

Okazało się, że największym problemem dla młodych ludzi był brak możliwości spotkania się ze znajomymi jednak zaraz potem, na drugim miejscu znalazły się obawy o zdrowie bliskich.

Gdzie szukają informacji o COVID?

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest duża dezinformacja dotycząca pandemii panująca wśród młodych ludzi. Dzieci nie zgłębiają wiedzy na temat koronawirusa, której zresztą by nie zrozumieli, dlatego opierają się na skrawkach informacji usłyszanych w TV, na fragmentach rozmów rodziców czy na rewelacjach przekazywanych przez kolegów na portalach społecznościowych.  

Rozmawianie z dziećmi na dorosłe tematy, takie jak choroby, terroryzm czy wojna, nigdy nie było łatwe - szczególnie gdy strach jest podsycany rozmowami rówieśników i dezinformacją w internecie, do którego dzieci mają teraz nieograniczony dostęp.  

Dzieci i młodzież mogą, co zrozumiałe, martwić się tym, co widzą, czytają lub słyszą w wiadomościach lub w Internecie – mówi w wywiadzie dla The Independent Stevie Goulding, z brytyjskiej organizacji YoungMinds, oferującej psychologiczne wsparcie dla młodzieży.

- Jako rodzic lub opiekun dobrze jest rozmawiać z nimi szczerze, ale spokojnie o tym, co się dzieje, nie ignorując pytań ani nie chroniąc przed tym, co dzieje się na świecie. Dzieci szukają pomocy u dorosłych, gdy są w trudnej sytuacji.

Rozmawiaj z dzieckiem!

Media społecznościowe nie zawsze są najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli zawsze postrzegani jako najbardziej wiarygodne źródło informacji dla dziecka.

Warto rozmawiać z dziećmi i odpowiadać na ich pytania. Zwłaszcza że - jak wykazały badania prowadzone przez IMiD - 53 proc. ankietowanych oceniło, że potrzebuje wiedzy, gdzie zwrócić się z problemami, a 34 proc. potrzebowało rozmowy z bliskimi na temat COVID-19. Nastolatki wolały rozmawiać o tym z rodzicami, opiekunami i nauczycielami zamiast z rówieśnikami.

źródło PAP

Czytaj: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci

9 rad jak ośmielić nieśmiałe dziecko

Nowy wirus w Wielkiej Brytanii? Dzieci masowo chorują, ale to nie koronawirus!

Uzależnienie dziecka od internetu i komputera - objawy i przyczyny

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE