Czy twoja praca cię zabija? Sprawdź!

2020-05-21 7:29 Magda Mazurek, sciencedaily.com

W jaki sposób warunki pracy wpływają na nasze zdrowie - i to nie tylko w odniesieniu do COVID-19? Te pytania padają coraz częściej i najwyższa pora poznać odpowiedź!

Nowe badanie z Indiana University Kelley School of Business wykazało, że nasze zdrowie psychiczne i śmiertelność mają silną korelację z ilością autonomii, jaką mamy w naszej pracy, naszym obciążeniem pracą i wymaganiami w niej, a także z naszą zdolnością do sprostania tym wymaganiom.

- Gdy zapotrzebowanie na pracę przewyższa kontrolę, jaką daje praca lub zdolność osoby do sprostania tym wymaganiom, następuje pogorszenie stanu zdrowia psychicznego, a tym samym większe prawdopodobieństwo śmierci - powiedział Erik Gonzalez-Mulé, adiunkt zachowań organizacyjnych i zasobów ludzkich w Kelley School oraz główny autor artykułu.

Czytaj więcej: Stres: jak go pokonać? Przyczyny, objawy i skutki stresu

- Zbadaliśmy, w jaki sposób kontrola pracy - lub stopień autonomii pracowników w pracy - oraz zdolność poznawcza - lub zdolność ludzi do uczenia się i rozwiązywania problemów - wpływają na to, jak stresory w pracy, takie jak presja czasu lub obciążenie pracą, wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne oraz ostatecznie śmierć. Odkryliśmy, że stresory w pracy są bardziej narażone na depresję i śmierć w wyniku pracy, w której pracownicy mają niewielką kontrolę lub dla osób o niższych zdolnościach poznawczych - opowiadał o badaniu.

Polecamy: Zasiłek opiekuńczy po 24 maja tylko dla niektórych? Jak dostać "opiekę"?

Praca niezbędna do życia?

Z drugiej strony Gonzalez-Mulé i jego współautorka, Bethany Cockburn, asystent profesora zarządzania na Northern Illinois University, odkryli, że zapotrzebowanie na pracę skutkuje lepszym zdrowiem fizycznym i niższym prawdopodobieństwem śmierci w połączeniu z większą kontrolą obowiązków zawodowych.

Zobacz też: Wesela w 2020. Rząd podał DATĘ odmrożenia branży ślubnej!

- Uważamy, że dzieje się tak, ponieważ kontrola pracy i zdolności poznawcze działają jako zasoby, które pomagają ludziom radzić sobie ze stresem w pracy - powiedział Gonzalez-Mulé - Kontrola pracy umożliwia ludziom ustalanie własnych harmonogramów i ustalanie priorytetów pracy w sposób, który pomaga im osiągać cele pracy, a ludzie mądrzejsi lepiej potrafią dostosować się do wymagań stresującej pracy i wymyślić sposoby radzenia sobie ze stresem.

To zabija, czy nie?

Naukowcy wykorzystali dane pochodzące od 3148 mieszkańców Wisconsin, którzy wzięli udział w reprezentatywnym dla kraju podłużnym wieku średnim w badaniu amerykańskim. Spośród osób objętych próbą 211 uczestników zmarło podczas 20-letniego badania.

Czytaj też: Wznowienie lotów. Zasady podróżowania samolotami

- Menedżerowie powinni zapewnić pracownikom pracującym w wymagających miejscach większą kontrolę, a w zawodach, w których jest to niewykonalne, proporcjonalne zmniejszenie zapotrzebowania. Na przykład pozwalając pracownikom na ustalanie własnych celów lub decydowanie o tym, jak wykonywać swoją pracę, lub ograniczać pracowników „godziny pracy mogą poprawić zdrowie - powiedział Gonzalez-Mulé - Organizacje powinny wybierać osoby o wysokich zdolnościach poznawczych do wymagających zadań. W ten sposób skorzystają ze zwiększonej wydajności pracy związanej z bardziej inteligentnymi pracownikami, mając jednocześnie zdrowszą siłę roboczą.

Praca a koronawirus

- COVID-19 może powodować problemy ze zdrowiem psychicznym, dlatego szczególnie ważne jest, aby praca nie pogarszała tych problemów - powiedział Gonzalez-Mulé - Obejmuje to zarządzanie i być może ograniczanie wymagań pracowników, świadomość zdolności poznawczych pracowników do radzenia sobie z wymaganiami i zapewnienie pracownikom autonomii są jeszcze ważniejsze niż przed rozpoczęciem pandemii.

Jak reagujesz na stres? Zobacz:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE