Czy to przyczyna choroby Alzheimera? Nowa, prawdopodobna teoria

2021-12-06 10:23

Przyczyny choroby Alzheimera nie zostały póki co dokładnie poznane. Jedna z najczęściej powtarzanych teorii zakłada, że bezpośrednim powodem jej objawów, w tym zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych, jest odkładanie się między neuronami złogów beta-amyloidu. Nowe badania wskazują jednak, że przyczyna rozwoju choroby Alzheimera może leżeć zupełnie gdzie indziej.

Czy to przyczyna choroby Alzheimera? Nowa, prawdopodobna teoria
Autor: Getty Images

Badania przeprowadzili naukowcy z University of California w Riverside, a wyniki opublikowano w Journal of Proteome Research.

Jak twierdzi jeden z autorów badania, profesor chemii UCR Ryan R. Julian, ostatecznym potwierdzeniem choroby Alzheimera jest obecność w mózgu połączenia płytek amyloidowych oraz splątków neurofibrylarnych, utworzonych głównie z białka tau. Jednak płytki amyloidowe są obecne w mózgach około 20 proc. ludzi, którzy nie mają objawów demencji, co sugeruje, że to niekoniecznie one są przyczyną objawów związanych z chorobą Alzheimera.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Zespół badaczy postanowił więc przyjrzeć się bliżej białkom tau obecnym w pobranych próbkach, konkretnie zaś - izomerom tych białek. Okazało się, że u osób, w których mózgach występowały płytki amyloidowe, ale nie miały one objawów demencji, białka tau były normalne. Z kolei u osób, które miały płytki amyloidowe i rozwinęła się u nich demencja, znaleziono inną, przekształconą, formę białek tau.

Naukowcy zauważyli również, że u osób powyżej 65. roku, u których rozwinęły się objawy demencji, spowolniony był proces autofagii, czyli usuwania z komórek białek  zużytych lub uszkodzonych. Prawdopodobnie to właśnie sprawiło, że niektóre aminokwasy tau przekształcały się w inną formę. Póki co nie jest jednak jasne, dlaczego tak się dzieje - badacze z UCR zamierzają sprawdzić to w następnej kolejności.

Jak twierdzi prof. Ryan R. Julian, jeśli teoria o tym, że spowolnienie procesów autofagii może mieć związek z rozwojem demencji zyska potwierdzenie, sposobem na zapobieżenie chorobie Alzheimera mogą być leki mające na celu poprawę autofagii (wśród kandydatów na takie leki są m.in. istniejące już preparaty, które stosuje się w leczeniu chorób serca i układu krążenia), a także specjalne diety (gdy komórkom organizmu brakuje białek dostarczanych wraz z dietą mogą wykorzystywać te, które są już obecne w komórkach), a także dzięki ćwiczeniom.