Czy przez maseczkę psują się zęby? Wyjaśniamy

2020-10-28 9:43

Czy przez maseczkę psują się zęby? Czy maseczka powoduje problemy z dziąsłami i jest przyczyną nieświeżego oddechu? Takie argumenty przeciwko noszeniu maseczek często wysuwają ich przeciwnicy. Warto więc wiedzieć, jak jest naprawdę.

Czy przez maseczkę psują się zęby? Jak czytamy na portalu infodent24.pl, artykuł informujący o tym, że noszenie maseczek prowadzi do próchnicy zębów, problemów z dziąsłami i kwaśnego oddechu, ukazał się niedawno w Our Central Europe, a o zagrożeniach związanych z noszeniem maseczek mówił również nowojorski dentysta Rob Raimondi w wywiadzie dla telewizji Fox News. 

Jak jednak komentują przedstawiciele stowarzyszeń dentystycznych w Niemczech - Krajowego Stowarzyszenia Stomatologów Ubezpieczenia Zdrowotnego (KZBV), Niemieckiego Towarzystwa Stomatologicznego (BZEK) i Instytutu Niemieckich Stomatologów (IDZ) -  zasłanianie ust i nosa nie prowadzi ani do problemów z zębami, ani do innych chorób jamy ustnej.  Jak podkreślono, dentyści i lekarze noszą maseczki nawet przez kilkanaście godzin dziennie, gdyż jest to podstawowy środek higieny - a jak pokazują badania, personel medyczny z reguły ma zęby w lepszym stanie, niż reszta populacji.  

Stanowisko niemieckich stomatologów jest jednoznaczne: jeśli maseczka jest regularnie wymieniana, a ta wielorazowa odpowiednio czyszczona, zasłanianie nosa i ust nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia zębów i jamy ustnej. Wg Niemieckiego Towarzystwa Stomatologicznego nie ma danych naukowych, które udowodniłyby, że noszenie maseczki może wywołać zapalenie dziąseł lub choroby zębów.

Ważny może być sposób, w jaki oddychamy, nosząc maseczkę. Zdaniem ekspertów lepiej jest oddychać przez nos, gdyż oddychanie przez usta może prowadzić do wysychania błon śluzowych, co z kolei może być przyczyną podrażnień. Nie ma jednak dowodów, które świadczyłyby o tym, że noszenie maseczki zwiększa ryzyko infekcji. 

Prof. Simon o maseczkach: Jak ktoś nie chce nosić, niech najpierw spisze testament
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.