Czy przez maseczkę psują się zęby? Wyjaśniamy

2020-10-28 9:43

Czy przez maseczkę psują się zęby? Czy maseczka powoduje problemy z dziąsłami i jest przyczyną nieświeżego oddechu? Takie argumenty przeciwko noszeniu maseczek często wysuwają ich przeciwnicy. Warto więc wiedzieć, jak jest naprawdę.

Maseczka
Autor: Getty Images Do kiedy noszenie maseczek w województwie wielkopolskim? Luzowanie obostrzeń w Wielkopolsce

Czy przez maseczkę psują się zęby? Jak czytamy na portalu infodent24.pl, artykuł informujący o tym, że noszenie maseczek prowadzi do próchnicy zębów, problemów z dziąsłami i kwaśnego oddechu, ukazał się niedawno w Our Central Europe, a o zagrożeniach związanych z noszeniem maseczek mówił również nowojorski dentysta Rob Raimondi w wywiadzie dla telewizji Fox News. 

Jak jednak komentują przedstawiciele stowarzyszeń dentystycznych w Niemczech - Krajowego Stowarzyszenia Stomatologów Ubezpieczenia Zdrowotnego (KZBV), Niemieckiego Towarzystwa Stomatologicznego (BZEK) i Instytutu Niemieckich Stomatologów (IDZ) -  zasłanianie ust i nosa nie prowadzi ani do problemów z zębami, ani do innych chorób jamy ustnej.  Jak podkreślono, dentyści i lekarze noszą maseczki nawet przez kilkanaście godzin dziennie, gdyż jest to podstawowy środek higieny - a jak pokazują badania, personel medyczny z reguły ma zęby w lepszym stanie, niż reszta populacji.  

Stanowisko niemieckich stomatologów jest jednoznaczne: jeśli maseczka jest regularnie wymieniana, a ta wielorazowa odpowiednio czyszczona, zasłanianie nosa i ust nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia zębów i jamy ustnej. Wg Niemieckiego Towarzystwa Stomatologicznego nie ma danych naukowych, które udowodniłyby, że noszenie maseczki może wywołać zapalenie dziąseł lub choroby zębów.

Ważny może być sposób, w jaki oddychamy, nosząc maseczkę. Zdaniem ekspertów lepiej jest oddychać przez nos, gdyż oddychanie przez usta może prowadzić do wysychania błon śluzowych, co z kolei może być przyczyną podrażnień. Nie ma jednak dowodów, które świadczyłyby o tym, że noszenie maseczki zwiększa ryzyko infekcji. 

Prof. Simon o maseczkach: Jak ktoś nie chce nosić, niech najpierw spisze testament