Czy masz astygmatyzm? Możesz to sprawdzić, patrząc na to zdjęcie

2021-10-26 10:48
astygmatyzm
Autor: Getty Images

Jak widzi osoba z astygmatyzmem? Prosty test na astygmatyzm pojawił się w sieci: wystarczy spojrzeć na zdjęcie by ocenić, czy astygmatyzm może być również twoim problemem. Warto jednak pamiętać, że taką internetową diagnozę zawsze musi potwierdzić okulista.

Astygmatyzm to jedno z najczęstszych zaburzeń wzroku – ma go co trzeci z nas. Objawia się zamglonym widzeniem, co jest związane z problemami z ogniskowaniem obiektów, często towarzyszą mu też bóle głowy. Wiele osób może jednak o nim nie wiedzieć, zwłaszcza, gdy astygmatyzm jest niewielki – wówczas jedynym objawem mogą być lekko nieostre kontury przedmiotów, co wiele osób przypisuje zmęczeniu wzroku, wywołanemu np. długą pracą przy komputerze.

Poradnik Zdrowie: ćwiczenia poprawiające sprawność umysłu

Bezpośrednią przyczyną astygmatyzmu jest nieregularny kształt rogówki oka, co sprawia, że światło docierające do siatkówki załamuje się nie w jednym punkcie, a w kilku.

Astygmatyzm należy korygować - nieleczony może bowiem doprowadzić do pogorszenia widzenia. No i bardzo utrudnia codzienne życie: osoba z astygmatyzmem nie widzi w ten sam sposób linii pionowych i poziomych (jedna z nich jest mniej wyraźna), zaś kontury przedmiotów są nieostre.

Często również dochodzi do zaburzeń poczucia przestrzeni, co mocno utrudnia wiele codziennych czynności, w tym prowadzenie samochodu.

Czy masz astygmatyzm? Na to pytanie wiążąco odpowie lekarz okulista podczas badania wzroku. Jednak w sieci pojawiło się zdjęcie, które pokazuje, jak widzi osoba z astygmatyzmem.

Na zdjęciu po lewej stronie widać, w jaki sposób widzi obraz osoba z astygmatyzmem.

Po prawej stronie widać obraz widziany przez osobę bez wady wzroku.

Warto jednak pamiętać, że samo zdjęcie nie jest testem na astygmatyzm, a więc nie sposób na jego podstawie postawić diagnozy – to, czy naprawdę masz astygmatyzm, może stwierdzić wyłącznie okulista.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.