Czy grozi nam epidemia boreliozy?

2019-07-08 14:27

Jak bronić się przed tą podstępną chorobą, jak ją diagnozować, jakie metody leczenia i terapii wybrać? Najnowsze odkrycia naukowe i praktyczne porady - to wszystko w kompendium "Borelioza. Jak się wystrzegać. Jak rozpoznać. Jak leczyć" autorstwa Małgorzaty Radomskiej.

Już niemal milion chorych w Europie...

Liczba zachorowań na boreliozę, zwaną również chorobą Lyme lub krętkowicą kleszczową, dramatycznie rośnie. Według szacunków zarażonych jest niemal milion mieszkańców Europy. W Polsce zdiagnozowano ponad 20 tys. przypadków, ale liczba ta może być znacznie większa.

O skali problemu świadczy fakt, że w listopadzie 2018 r. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego jednogłośnie przyjęła projekt rezolucji, zakładającej współpracę między krajami unijnymi w zakresie wczesnego diagnozowania i zapobiegania występowaniu boreliozy.

Na początku tego roku Kongres USA zdecydował o przyznaniu dodatkowych środków finansowych na walkę i badanie tej podstępnej choroby. Najstarszym znanym przypadkiem człowieka zakażonego boreliozą jest pochodzący sprzed 5300 lat tzw. Człowiek Lodu, odkryty we włoskich Alpach, ale dopiero w 1981 r. amerykański naukowiec Willy Burgdorfer izolując z kleszcza krętki bakterii, później nazwanej Borrelia burgdorferi, udowodnił związek między ukłuciem kleszcza a występowaniem choroby.

Jak chronić się przed boreliozą? Jak ją rozpoznać, jeśli nie uda się uniknąć ukłucia przez kleszcza i w jaki sposób leczy się tą chorobę? Sprawdź na poniższym wideo!

Choroba trudna do zdiagnozowania

Borelioza jest chorobą trudną do zdiagnozowania, ponieważ potrafi ukrywać się pod postacią objawów, kojarzonych z wieloma innymi schorzeniami, na przykład z grypą. Osoba zakażona przez kleszcza może cierpieć na m.in. bóle głowy, stawów i mięśni, chroniczne przemęczenie, spadek nastroju, drażliwość, problemy z koncentracją.

We wczesnym stadium chorobę tę za pomocą odpowiednio przeprowadzonej terapii antybiotykowej można wyleczyć. Nierozpoznana, niesie za sobą poważne, wymagające
wieloletniej terapii powikłania, do których należą m.in. problemy ze strony układu nerwowego - porażenie nerwów czaszkowych, porażenie korzeni nerwowych, zapalenie opon mózgowych, zapalenia stawów, mięśnia sercowego.

Kleszcze występują nie tylko w lesie i na łące, lecz także w parku miejskim i na trawniku przed domem, a nawet na strychach. Szczyt ich aktywności przypada na okres od maja do września, ale można się z nimi zetknąć przez prawie dwanaście miesięcy. Prawdopodobieństwo przeniesienia krętków boreliozy wzrasta z każdą godziną bytowania kleszcza na człowieku: po 48 godzinach dochodzi do 50 proc.

Kleszcze mogą jednak zarażać również innymi chorobami, takimi jak: anaplazmoza, ludzka neoehrlichioza, babeszjoza, bartoneloza, gorączka Q, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko boleriozie, a więc jedynym środkiem zaradczym jest świadomość.

Czy grozi nam epidemia boreliozy?
Autor: materiały prasowe

"Borelioza" Wydawnictwa Harde

"Borelioza" Wydawnictwa Harde to kompendium wiedzy o kleszczach, historia chorób
odkleszczowych, informacje o środkach zaradczych i metodach ochrony pupila i ogrodu, postępowanie po ukąszeniu, możliwości diagnostyczne i leczenie. Dzięki informacjom zawartym w książce masz szansę uniknąć boreliozy lub - raz na zawsze - wygrać walkę z tą groźną chorobą bakteryjną. Toczą ją lub toczyli z powodzeniem również ludzie z pierwszych stron gazet, np. Barbara Kurdej-Szatan, Kasia Kowalska, Wojciech Jagielski, Marek Kamiński, a także George W. Bush, Richard Gere, Alec Baldwin czy piosenkarka Avril Lavigne, założycielka fundacji The Avril Lavigne Foundation, której celem jest
szerzenie wiedzy i pomoc osobom dotkniętym boreliozą.

Więcej informacji o książce i możliwości zakupu znajdziesz tutaj -> "Borelioza" Małgorzaty Radomskiej

Już w środę 10 lipca do kupienia tylko z "Super Expressem" karta do usuwania kleszczy. 

Karta na kleszcze
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Edith
|

i powiedzcie mi, ze to jest normalne.... im mniej wróbli tym więcej kleszczy, wszystko też wychodzi z lasów do miasta. byłam ostatnio w trójmieście to dziki normalnie po ulicach latały. no nienormalne ;/