Ogniska COVID w przedszkolach, przesiębiorcy chcą zwiększenia limitu dzieci w placówce

Powrót dzieci od przedszkoli i żłobków zakończył się powstaniem nowych ognisk COVID. W tej chwili kilka placówek już zamknięto, a personel, dzieci i i ich rodzice zostali objęci kwarantanna. Tymczasem przedsiębiorcy chcą zwiększenia liczby dzieci w placówkach.

Taka sytuacja ma miejsce w podwarszawskim Wołominie, w Stobnie Siódmym pod Kaliszem oraz w Ostrowie Wielkopolskim.

Nowe ogniska w placówkach

W poniedziałek 24 maja burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan poinformowała, że u trzech osób z personelu Przedszkola im. Pszczółki Mai w Duczkach wykryto koronawirusa. Przedszkole zostało natychmiast zamknięte, a cały personel, dzieci oraz ich rodzice poddani kwarantannie.
Stało się tak mimo wdrożonego reżimu sanitarnego, co podkreśliła pani burmistrz. 

Podobna sytuacja miała miejsce w niepublicznym żłobku w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie pozytywny test na COVID miała jedna z wychowawczyń - wynika z informacji podanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp.

Kobieta, u której wykryto wirusa miała kontakt z 16 maluchami, którymi zajmowała się w żłobku oraz z koleżankami z pracy. Dlatego kwarantanną objęto aż 63 osoby, które poddane zostaną również testom na COIVD.

W Stobnie Siódmym pod Kaliszem zamknięto przedszkole, które po pandemii działało tylko 2 tygodnie. Wszystko z powodu sprzątaczki, która zachorowała. Placówka została zamknięta, a 10 pracowników przedszkola oraz pięcioro dzieci wraz z rodzinami objęto kwarantanną.

Więcej miejsc w przedszkolach

Tymczasem, jak podaj PAP, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do wicepremier Jadwigi Emilewicz z prośbą o zwiększenie liczby dzieci, jaka może przebywać w grupie przedszkolnej.

Obecnie w grupie przedszkolnej nie może być więcej niż 12 dzieci, a na jedno dziecko musi przypadać co najmniej 4 m kw. powierzchni. Zdaniem rzecznika utrudnia to prowadzenie działalności placówek: grupy przedszkolne są już maksymalnie wypełnione, a w placówkach przebywa i tak  jedynie około 30 proc. dzieci.

Czytaj: Ile dzieci skorzystało z przedszkoli?

Przedszkola otworzyli, ale już zamykają! Bo LICZBA zakażeń ROŚNIE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE