Co najbardziej szkodzi astmatykom w domu? Nowe badanie identyfikuje najważniejsze zagrożenia

2022-02-21 10:27

Astma jest chorobą częstą i wbrew pozorom dotyka nie tylko dzieci. Jej objawy są mocno uciążliwe, a stan zaostrzenia astmy niejednokrotnie wymaga pobytu w szpitalu. W dużym, przeglądowym badaniu zidentyfikowano najczęstsze czynniki związane z domem i najbliższym otoczeniem, które mogą zaostrzać przebieg choroby i pogarszać stan chorego.

Co najbardziej szkodzi astmatykom w domu? Nowe badanie identyfikuje najważniejsze zagrożenia
Autor: Getty Images

Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na astmę choruje obecnie około 240 milionów osób (w Polsce tę liczbę szacuje się na ok. 4 mln osób). Co roku z jej powodu na świecie umiera około 200 tys. chorych.

Astma jest chorobą bardzo obciążającą, a jej leczenie - kosztowne. Bardzo ważne jest, by astma  była dobrze kontrolowana, co pozwala utrzymać chorego jak najdłużej w stanie remisji.

Ponieważ astma ma podłoże alergiczne, jej objawy mogą inicjować lub nasilać pewne czynniki, z którymi chory ma kontakt również w domu. O zbadanie tego, jakie to czynniki, pokusili się badacze z University of Queensland w Australii - w tym kraju na astmę cierpi bowiem jedna na dziewięć osób.

Badacze przeanalizowali blisko pięć tysięcy badań przeprowadzonych w latach 2000-2020. Bliżej przyjrzeli się 56 badaniom, które obejmowały w sumie 137 840 osób.

Ustalili, że spośród wszystkich czynników, na które w domach i mieszkaniach narażeni są astmatycy, objawy astmy najczęściej wyzwalają (lub pogarszają stan chorych):

  • dym z papierosów
  • syntetyczne poduszki i kołdry
  • ogrzewanie gazowe.
Poradnik Zdrowie: astma

Zdecydowanie najlepiej opisanym czynnikiem, który może zaostrzać objawy u astmatyków, jest narażenie na dym papierosowy i jego bierne wdychanie.  

Drugim najczęstszym "wyzwalaczem" astmy jest pościel z włókien syntetycznych, takich jak mikrofibra, nylon czy akryl. Badacze dowodzą, że pościele syntetyczne zawierają więcej roztoczy kurzu domowego, niż pościel z pierza, zwiększają również narażenie na lotne chemikalia organiczne, obecne w wielu produktach gospodarstwa domowego, które mogą gromadzić się w środku takiej pościeli w wyższych stężeniach. Wreszcie, syntetyczne poduszki i kołdry częściej zatrzymują alergeny kotów i psów - poduszki z pierza mają mocniejszy splot, dzięki czemu są lepszą barierą dla alergenów.

Zagrożeniem dla astmatyków są również promienniki cieplne, przede wszystkim spalinowe, stosowane w niektórych systemach grzewczych. Mogą one emitować dwutlenek azotu, który podrażnia drogi oddechowe i wywołuje objawy astmy lub je nasila. Badacze radzą, by - o ile to możliwe - w takiej sytuacji zmienić system ogrzewania.