Ciśnienie krwi warto mierzyć w nieco inny sposób niż zazwyczaj - przekonują naukowcy

2022-08-05 16:47

Regularny pomiar ciśnienia krwi może okazać się pomocny we wczesnym wykryciu wielu groźnych chorób. Dlatego tak niezwykle ważne jest to, by trzymać rękę na pulsie i regularnie kontrolować ten parametr. Metoda pomiaru ciśnienia tętniczego, która jest powszechnie praktykowana na całym świecie, może nie być jednak tą optymalną. Brytyjscy naukowcy przekonują, że powinno się to robić w nieco inny sposób.

Mężczyzna mierzy ciśnienie krwi
Autor: Getty Images

Ciśnienie krwi jest wartością, która nieustannie się zmienia. Ani niskie, a tym bardziej wysokie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Nadciśnienie tętnicze uchodzi wręcz za problem globalny – co roku dotyka ponad miliard ludzi na świecie i jest głównym czynnikiem rozwoju chorób sercowo-krążeniowych. Jednym z istotnych działań profilaktycznych jest systematyczny pomiar ciśnienia krwi. Zgodnie z europejskimi wytycznymi jego prawidłowe wartości powinny wynosić poniżej 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego (pierwsza wartość) i poniżej 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego (druga wartość).

Oto nowa metoda prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Przy mierzeniu ciśnienia krwi obowiązuje ogólna zasada, by sprawdzić je na dominującej ręce, czyli u osób praworęcznych na tej prawie. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii znaleźli haczyk w tej standardowej metodzie. Napisali o tym na łamach czasopisma "Hypertension". Według nich należy ten sposób nieco zmodyfikować i zacząć kontrolować ciśnienie krwi w obu rękach, a następnie wziąć pod uwagę wyższą wartość pomiaru.

Do tej analizy naukowcy wykorzystali dane, które pochodziły z 23 badań obserwacyjnych i od ponad 53 tys. osób. Jak pokazują wyniki, branie pod uwagę wyższych wartości ciśnienia krwi z pomiaru w obu rękach, zaklasyfikowało aż 12 proc. uczestników do grupy osób z nadciśnieniem tętniczym. Naukowcy są przekonani, że porównanie wyników pomiaru z prawej i lewej ręki pozwala w wykryciu wielu groźnych chorób.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Ciśnienie krwi powinno mierzyć się w obu rękach

Nową praktykę dotyczącą pomiaru ciśnienia krwi skomentował główny autor badania dr Christopher Clark, stwierdzając, że nie da się przewidzieć, w której ręce wynik będzie lepszy pod względem diagnostycznym. – Nasze badanie zapewnia pierwsze dowody na to, że wyższy odczyt pomiaru ciśnienia tętniczego krwi jest lepszym sposobem prognozy przyszłego ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczynionych – wyjaśnił.

Co więcej, naukowcom w tej analizie udało się wykazać, że wyższy odczyt z dwóch pomiarów może być lepszym sposobem oceny ryzyka przedwczesnego zgonu m.in. z powodów kardiologicznych. Przekonują, że warto jednak posługiwać się dwoma wynikami badania. Ponieważ na ich podstawie można prędzej wywnioskować, czy coś niedobrego dzieje się w organizmie.