Cierpisz na chorobę tętnic obwodowych? Intensywne ćwiczenia mogą przynieść wiele korzyści

2021-04-08 15:36

Naukowcy z organizacji Northwestern Medicine zalecają aktywność fizyczną osobom, które zmagają się z chorobą tętnic obwodowych. Jakie korzyści niesie ruch w leczeniu tej choroby?

Cierpisz na chorobę tętnic obwodowych? I
Autor: Getty Images

Choroba tętnic obwodowych (tzw. miażdżyca tętnic obwodowych, ang. PAD) dotyka najczęściej tętnic kończyn dolnych, powodując ból w czasie chodzenia. Dla tych osób zmagających się z tą dolegliwością zaleca się stosowanie niefarmakologicznych metody leczenia takich jak podejmowanie aktywności fizycznej. Naukowcy odkryli, że wzmożony wysiłek fizyczny zwiększa moc ruchu i poprawia dystans chodu.

Ćwiczenia o wysokiej intensywności wykonywane w domu poprawiają umiejętność chodzenia u osób cierpiących na chorobę tętnic obwodowych. Główna autorka badania dr Mary McDermott z Northwestern Feinberg School of Medicine z Chicago zaznaczyła, że „trzeba chodzić, aby wywołać objawy niedokrwienia nóg”.

Intensywny marsz jest jednak wskazany dla chorych na PAD?

Wcześniejsze badania naukowe pokazują też, że intensywne ćwiczenia wykonywane przez osoby chore na PAD mogą stymulować pewne procesy biologiczne, sprzyjające poprawie pracy mitochondriów. A w tych komórkowych „elektrowniach” zachodzi produkcja energii magazynowanej w postaci cząsteczki ATP. - Być może w przypadku osób z PAD ćwiczenia pobudzają wzrost nowych małych naczyń krwionośnych w mięśniach – wyjaśniła dr Mary McDermott.

U uczestników z PAD, wykonujących marsz z dużą intensywnością, naukowcy odnotowali znaczną poprawę w zakresie dystansu i jakości chodu. - Ćwiczenia są najskuteczniejszą terapią, która usprawni chodzenie u pacjentów, cierpiących na chorobę tętnic obwodowych - stwierdziła dr Mary McDermott.

Wyniki badania ukazały się w czasopiśmie medycznym JAMA.

Źródło: Medical Express

Aktywność fizyczna przy cukrzycy typu 2
Sonda
Czy regularnie badasz poziom cholesterolu we krwi?