Chorzy mogą odetchnąć z ulgą. Lek na serce dopuszczony do obrotu na terenie Polski

2022-10-06 7:34

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy komunikat w sprawie dostępności produktów leczniczych. Lek na serce zawierający substancję Flecainidi acetas został został dopuszczony do obrotu w Polsce. Wcześniej sprowadzano go z zagranicy.

lek na arytmię
Autor: Getty Images

Lek na arytmię serca dostępny w polskich aptekach

2 października Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat ministra zdrowia w sprawie dostępności produktów leczniczych z substancją Flecainidi acetas, w którym przekazano, że "produkt leczniczy Flecainide acetate Holsten, Flecainidi acetas, tabletki 50 mg oraz tabletki 100 mg, podmiot odpowiedzialny: Holsten Pharma GmbH uzyskał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium Polski i jest dostępny w aptekach ogólnodostępnych".

- W związku z powyższym nie zachodzi dalsza konieczność sprowadzania z zagranicy w trybie importu docelowego produktów z substancją Flecainidi acetas w dawce 50 mg oraz 100 mg — podkreślał w komunikacie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Ordynowanie leków leży w kompetencji lekarza

Maciej Miłkowski dodał też, że "ordynowanie leków w terapii pacjenta należy wyłącznie do kompetencji lekarza prowadzącego leczenie".

- Dlatego w celu zapewnienia kontynuacji terapii należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję w zakresie stosowania konkretnego leku — podsumował.

Arytmia serca to stan, który należy skonsultować z lekarzem

Arytmia serca może być objawem innych schorzeń, np. nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, astmy, nadczynności tarczycy i niedoborów niektórych pierwiastków. O arytmii mówi się wówczas, gdy praca serca nagle przyspiesza lub zwalnia. 

Serce w naturalnym stanie uderza z częstotliwością 60–80 razy na minutę. Gdy odpoczywamy, ich częstotliwość słabnie i zmniejsza się do 60–40. Natomiast gdy wykonujemy pracę fizyczną lub jesteśmy zestresowani czy zdenerwowani, serce przyspiesza do 90–120 uderzeń na minutę, a w ekstremalnych przypadkach nawet do 170–180 uderzeń na minutę.

Nawet jeśli arytmia pojawia się sporadycznie, zawsze należy skonsultować ją z lekarzem, aby poznać przyczynę jej występowania.