Chcesz rzucić palenie? Naukowcy mają kolejny dobry argument
Palenie jest to nałóg, z którym trudno zerwać. Naukowcy zachęcają jednak, by odstawić papierosy i podają kolejny argument, dlaczego warto to zrobić!
Najnowsze badania dowodzą, że rzucenie palenia wiąże się z poprawą jakości zdrowia psychicznego. Odstawienie papierosów to sposób na lepsze samopoczucie – m.in. zmniejszy tendencję do stanów lękowych, depresyjnych, a przy okazji zwiększy odporność na stres. Zmiany te można już zauważyć, a przede wszystkim odczuć co najmniej 6 tygodni po odstawieniu papierosów.
Wyniki tej analizy ukazały się w „Cochrane Library” i są pewnego rodzaju zachętą dla palaczy, aby powiedzieli „nie” papierosom. Warto to zrobić, ponieważ palenie tytoniu jest główną przyczyną chorób i przedwczesnych zgonów ludzi na całym świecie. Z powodu palenia umiera jedna na dwie osoby.
W naszym społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że palenie pomaga złagodzić stres. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Bath jest to błędne myślenie! Ponieważ rzucenie palenia to sama korzyść dla zdrowia psychicznego. Osoba, która zerwie z tym nałogiem, zadba w końcu o swoje lepsze samopoczucie i poczuje wewnętrzny spokój.
Jak pokazują wyniki badania, osoby, które rzuciły palenie na co najmniej 6 tygodni, odczuwały mniejszy niepokój i stres oraz nie miały stanów depresyjnych w porównaniu z nałogowcami. Dodatkowo osoby po odstawieniu papierosów poczuły się znacznie lepiej i doświadczyły wielu pozytywnych emocji. Według naukowców odstawienie papierosów wpłynęło też na lepsze funkcjonowanie w życiu społecznym.
Ciekawe wnioski
Zespół badaczy porównał wyniki pochodzące ze 102 badań obserwacyjnych z udziałem ponad 169 tys. osób. Autorzy tej analizy połączyli wyniki z 63 badań. Porównano w nich zmiany jakości życia psychicznego osób, które rzuciły palenie z samopoczuciem nałogowców. Do tego badali, czy u niektórych osób rozwinęły się zaburzenia psychiczne. Badania były przeprowadzane w różnych przedziałach czasu – niektóre analizy trwały 6 tygodni, a niektóre nawet 6 lat.
- Stwierdziliśmy, że rzucenie palenia wiąże się z niewielką lub umiarkowaną poprawą nastroju. Nie ma też powodu, aby obawiać się, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne mogą doświadczyć pogorszenia stanu zdrowia po rzuceniu palenia – wyjaśniła główna autorka badania dr Gemma Taylor z Addiction & Mental Health Group na Uniwersytecie w Bath.
Wiele osób palących obawia się, że rzucenie tego nałogu zakłóci ich kontakty towarzyskie i wywoła uczucie samotności. - Osoby te można uspokoić! Rzucenie palenia nie wydaje się mieć negatywnego wpływu na jakość życia społecznego. Ludzie mogą się również obawiać, że rzucenie palenia jest stresujące. Dowody wskazują, że stres u osób rzucających palenie ulega zmniejszeniu i że istnieje prawdopodobieństwo długoterminowych korzyści dla ich zdrowia psychicznego – wyjaśniła dr Gemma Taylor.
Nad tym badaniem pracował sztab naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego, Oxford, Bath, oraz Birmingham.
Źródło: Medical Express
Polecany artykuł: