Chcesz mieć mózg jak brzytwa? Neurolog zdradza 5 zasad, które pomogą ci to osiągnąć

2023-12-10 15:34

O mózg, który uchodzi za "centrum dowodzenia" ludzkiego organizmu, należy odpowiednio dbać, by nie zwalniał swoich obrotów. Niestety, najczęściej szwankuje, gdy odczuwamy zbyt dużo stresu, fatalnie się odżywiamy oraz za mało się ruszamy. Zdaniem neurologa należy wziąć sprawy w swoje ręce już teraz i zacząć się o niego troszczyć. Zdradza 5 zasad, które zachowają mózg w świetniej formie.

Chcesz mieć mózg jak brzytwa? Neurolog zdradza 5 zasad, które pomogą ci to osiągnąć
Autor: Getty Images Chcesz mieć mózg jak brzytwa? Neurolog zdradza 5 zasad, które pomogą ci to osiągnąć

Mózg jest ważnym narządem, który zarządza wieloma funkcjami organizmu oraz odpowiada za zdolności umysłowo-poznawcze. Od jego kondycji zależy aktywność ciała i umysłu. Jak wynika z danych Amerykańskiej Akademii Neurologii, zanieczyszczenie powietrza i globalne ocieplenie przyczyniają się do wzrostu licznych schorzeń neurologicznych – od migreny po chorobę Alzheimera.

Badacze z Institute for Health Metrics Evaluation nie mają też dobrych wieści. Według sporządzonych danych szacunkowych liczba pacjentów z demencją może zwiększyć się z 55 milionów do ponad 152 milionów w 2050 roku. Prognozy na przyszłość nie napawają optymizmem. To jednak wyraźny sygnał, że należy mózg otoczyć należytą, codzienną troską. Wystarczy wprowadzić pięć zasad, a będzie pracował na pełnych obrotach.

W formie 24: produkty szkodliwe dla mózgu

5 nawyków, które lubi mózg

Neurolog dr Jennifer Newson cytowana przez portal "The Mirror" podkreśla, że jednym z najważniejszych elementów dbania o mózg jest właściwa i zróżnicowana dieta. Powinna obfitować we flawonoidy, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy (B, D, E) oraz cholinę, czyli w składniki odżywcze mające zbawienny wpływ na funkcje poznawcze. Z jadłospisu należy wykluczyć produkty wysokoprzetworzone (np. chipsy, słodycze, jedzenie typu fast food, napoje słodzone) ze względu na to, że fatalnie odbijają się na kondycji mózgu.

Ruch jest samo ważny dla mózgu jak zdrowe, pełnowartościowe żywienie. Systematyczna aktywność fizyczna wspiera codzienną pracę mózgu u osób w każdym wieku. Według badania z czasopisma "Journal of Physiology" wykonywanie 6-minutowych ćwiczeń o wysokiej intensywności w ciągu dnia pozwalają zachować zdrowy mózg na dłużej. Nie trzeba wcale wyciskać siódmych potów na siłowni – energicznie sprzątanie mieszkania czy szybki marsz dadzą podobny efekt.

To jeszcze działa pozytywnie na mózg

Praktyka uważności (inaczej mindfulness) ma także dobroczynny wpływ na zdrowie mózgu. 30 minut medytacji dziennie pomaga obniżyć niepokój, poprawić pamięć i koncentrację. W tej trosce o prawidłową pracę mózgu niezwykle ważna jest również higiena snu. Zarywanie nocy nie jest wskazane. Jak dowiodły badania opublikowane w "Journal of Neroscience", nawet jedna bezsenna noc może postarzyć mózg średnio o rok do dwóch lat. Należy zatem zadbać o odpoczynek nocny i przesypiać od 7 do 8 godzin w komfortowych warunkach.

Neurolog zwraca też uwagę, że dla dobra mózgu warto utrzymywać bliskie relacje z rodziną i przyjaciółmi. Jak pokazują wyniki analizy, która ukazała się w "Harvard Health", spotkania towarzyskie mogą pomóc we wzmocnieniu sieci neuronowych oraz wspierać stymulację uwagi i pamięci.