CDC: niezaszczepieni mają 11-krotnie mniejsze szanse z powodu COVID-19

2021-09-13 16:20

Brak przyjęcia szczepionki zwiększa dziesięciokrotnie prawdopodobieństwo hospitalizacji z powodu COVID-19. Do tego niezaszczepieni są 11 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu tej choroby.

To są najnowsze wyniki opublikowane przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Do badania zaangażowano 600 tys. osób, które zmagały się z COVID-19 w 13 stanach USA od kwietnia do połowy lipca br.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Uwzględniono, również, ile osób było zaszczepionych w tym czasie - wyszło, że ok. 8 proc. z prawie 38 tys. pacjentów było hospitalizowanych z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jeśli chodzi o przypadki śmiertelne, to zmarło 616 z 6748 osób w pełni zaszczepionych.

Jak powiedział dyrektor CDC dr Rochelle Walensky „szczepionki działają i chronią nas przed ciężkimi powikłaniami COVID-19”. Naukowcy wywnioskowali, że osoby niezaszczepione na koronawirusa są o 4,5 raza bardziej narażone na wirusa.

Jaka jest skuteczność szczepionek przeciw COVID-19?

Przedmiotem innych badań naukowych była skuteczność preparatów przeciw COVID-19. Według nich najskuteczniejszą szczepionką dostępną w Stanach Zjednoczonych jest szczepionka koncernu Moderna. Wykazuje skuteczność prawdopodobnie na poziomie ponad 90 proc. Jeśli chodzi o pozostałe preparaty, to oszacowano, że dwuwdawkowa szczepionka Pfizer/BioNTech jest skuteczna w ponad 80 proc., a jednodawkowa Johnson&Johnson – w 60 proc.

Badania na skuteczność szczepionek było przeprowadzane w okresie, gdzie dominującym wariantem w USA była wariant Delta (inaczej wariant indyjski). Wyniki pokazują też, że skuteczność preparatów mRNA (Pfizer/BioNTech i Moderna) wyniosła 95 proc. u osób przed 65. rokiem życia, a 80 proc. u seniorów. Po 90 dniach od szczepienia nadal zauważono, że szczepionki są skuteczne na tym samym poziomie.

 

Źródło: P. Danza, P. Gounder, M. Ibrahim, C. Jarashow, T. Koo, R. Lee, E. Mendoza, K. Oyong, M. Ponce-Jewell, K. Poortinga, H. Sato, E. Traub, D. Wilson, E. Bye, K. Como-Sabetti, R. Danila, K. Ehresmann, L. Kollmann, S. Kuramoto, L. Magnuson, M. Muscoplat, E. Raphael, E. Schiffman i inni, Monitoring Incidence of COVID-19 Cases, Hospitalizations, and Deaths, by Vaccination Status — 13 U.S. Jurisdictions, badania dostępne: 13.09.2021.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.