Burza wokół "Ostelife". Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed oszustwem

2023-01-11 9:37

Pracownicy ministerstwa zdrowia pośredniczą w sprzedaży reklamowanego w internecie produktu o nazwie Ostelife? Takie informacje zaczęły napływać do resortu zdrowia. Wiceminister dementuje plotki: "Rozpowszechniane w taki sposób informacje są nieprawdziwe".

Burza wokół Ostelife. Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed oszustwem
Autor: Getty Images Ministerstwo Zdrowia wystosowało specjalny komunikat w sprawie "Ostelife".

Sprawa dotyczy reklamowanego w internecie produktu Ostelife. Maść opisywana jest jako "lek na osteochondrozę, chorobę zwyrodnieniową stawów i urazy". W jego skład wchodzi m. in. ekstrakt z arniki, ekstrakt z szałwii oraz wyciąg z aloesu. Maść została przedstawiona jako produkt rekomendowany przez ministerstwo zdrowia. Okazuje się, że to nieprawda. 

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

MZ wystosowało specjalny komunikat ws. Ostelife

Na spekulacje dotyczące rekomendacji produktu Ostelife przez ministerstwo zdrowia, resort odpowiedział w specjalnym komunikacie.

“Minister zdrowia zaprzecza jakiemukolwiek udziałowi w powyższym procederze – rozpowszechnianie w taki sposób informacje są nieprawdziwe i wprowadzać mogą w ten sposób w błąd co do legalności sprzedaży i skuteczności rzeczonego preparatu” - tłumaczy wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Jednocześnie podkreśla, że minister zdrowia nie zaleca stosowania produktu Ostelife, ponieważ decyzja o wyborze leków i rozpoczęcia leczenia należy do lekarza prowadzącego.

"W swoich działaniach Minister Zdrowia nie zaleca stosowania konkretnie wskazanych z nazwy handlowej produktów leczniczych. Decyzja o podjęciu farmakoterapii i wyborze stosownych leków należy do lekarza prowadzącego leczenie, który to, według swojego stanu wiedzy, uznaje je za najskuteczniejsze w leczeniu pacjenta. Informacja o oficjalnym zaleceniu przez Ministerstwo Zdrowia produktu Ostelife jest fałszywa" - przestrzega Miłkowski.

Po drugie, Ostelife nie jest produktem leczniczym zarejestrowanym w Polsce. Nie może być więc dopuszczony do obrotu. Rekomendacja leku przez ministerstwo zdrowia jest więc niemożliwa z punktu widzenia prawa.

Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych (jeśli nie zostały rekomendowane przez lekarza), może być prowadzona tylko i wyłącznie przez apteki i punkty apteczne, zgodnie z zasadami obowiązującymi na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych. (Dz.U. z 2015 r. poz. 481).

“Nie jest zatem możliwe, jak błędnie wskazuje się w przekazach, telefoniczne składanie zamówień na produkty lecznicze pracownikom Ministerstwa Zdrowia oraz dostarczanie tych produktów do domów pacjentów” - czytamy w komunikacie.