Boże Ciało już 11 czerwca. Czy procesje się odbędą?

2020-06-03 20:46 Magda Mazurek

W związku z wdrożeniem czwartego etapu odmrażania gospodarki przez rząd, kościoły zapraszają wiernych na msze, oczywiście w określonej ilości. Jak będą wyglądać procesje w dniu Bożego Ciała? Czy tłumy przejdą ulicami?

Boże Ciało w tym roku przypada na 11 czerwca. Tego dnia zazwyczaj ulicami przechodzą tłumy wiernych i odbywa się tradycyjna już procesja. Jednak w dobie pandemii tegoroczne obchody mogą wyglądać nieco inaczej, a wszystko po to, by zachować bezpieczeństwo.

Niektóre diecezje - m. in. kuria warszawsko-praska, katowicka i sandomierska zdecydowały, że procesja odbędzie się tylko symbolicznie, dookoła kościoła.

- Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, zalecam, aby księża proboszczowie zorganizowali procesję Bożego Ciała do czterech ołtarzy na terenie przykościelnym. Nie powinny one odbywać się między parafiami - napisał bp Romuald Kamiński. 

Czytaj też: Główny epidemiolog Szwecji żałuje: powinniśmy zrobić więcej, aby powstrzymać epidemię

Z kolei abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zachęca wiernych do "licznego udziału" w procesji, która przejdzie z Wawelu przed Bazylikę Mariacką. Nie tylko w Krakowie, ale i w Kielcach taka procesja odbędzie się. Kuria w Kielcach potwierdziła plany przemarszu, do którego niezbędna będzie jednak zgoda władz. 

- W tym roku procesje eucharystyczne w uroczystość Bożego Ciała odbędą się na terenie przykościelnym wokół świątyni. Będzie zachowana tradycja modlitwy przy czterech ołtarzach - poinformowała kuria sandomierska i wrocławska. Księża proszą także o zachowanie dystansu społecznego oraz zasłanianie twarzy. 

Polecamy: Zobacz, jak nowotwór broni się przed wirusem!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE